یک نشست زیر نام «سرمایه‌گذاری، فرصت‌ها و چالش‌های زون جنوب‌شرق» امروز (پنج‌شنبه، ۲ قوس) در لوگر، برگزار شد.

در این نشست، شماری از بازرگانان و سرمایه‌گذاران زون جنوب‌شرق کشور، خواستار رسیدگی حکومت سرپرست به مشکلات برق، بندرهای ترانزیتی و مالیاتی در پارک‌های صنعتی لوگر، پکتیا، پکتیکا و خوست، و تطبیق پروژه‌های ملی در این ولایت‌ها، شده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

آن‌ها، می‌افزایند در صورتی که حکومت سرپرست، مشکلات فراراه بازرگانان و سرمایه‌گذاران را حل کند، حاضر اند در افغانستان بمانند و به سرمایه‌گذاری و تجارت خود ادامه بدهند.

محمدیعقوب، یکی از اشتراک‌کنندگان در این نشست، می‌گوید: «کار سرک اصلی لوگر_کابل که ناتمام مانده است، باید تکمیل شود در حالی که صدها موتر ترانزیتی و مسافربری در این شاه‌راه تردد می‌کنند. با توجه به موقعیت استراتژیک لوگر، به مشکلات موجود در پارک‌های صنعتی، میدان هوایی و معدن مس عینک نیز رسیدگی شود‌.»

ضیاءالحق وزیرزی، یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان در نشستی که امروز در لوگر برگزار شد، خواستار ایجاد سردخانه‌های معیاری در این ولایت است. او، می‌گوید: «ما از حکومت مرکزی می‌خواهیم که برای نگه‌داری از محصولات کشاورزی و میوه در لوگر سردخانه بسازد و کارهای ناتمام پارک صنعتی این ولایت را نیز تکمیل کند.»

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌، در این نشست می‌گوید که اکنون فرصت‌های بهتری نسبت به گذشته برای تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم است. او، از بازرگانان و سرمایه‌گذاران می‌خواهد تا تجارت و سرمایه‌گذاری خود در کشور را افزایش دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آقای استانکزی، به تاجران و سرمایه‌گذاران در زون جنوب‌شرق، اطمینان می‌دهد که مشکلات شان به زودی حل خواهد شد. او، می‌افزاید: «تاجران و سرمایه‌گذارانی که در سطح زون جنوب‌شرق هر گونه مشکلی از قبیل زمین، برق و بنادر تجارتی دارند که برخی از شرکت‌کنندگان به آن اشاره کردند، اگر چه برخی از آن‌ها سیاسی اند؛ اما باید به آن‌ها توجه شود. نظری صاحب، معاون تجارت در این جا حضور دارد، مسئولان بخش امنیتی وزارت داخله حضور دارند و همه با هم مشکلات تاجران و سرمایه‌گذاران را حل می‌کنیم.»

معین سیاسی وزارت امور خارجه، هم‌چنان از دیگر بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغان که در پاکستان و کشورهای دیگر به سر می‌برند، می‌خواهد که به کشور بازگشته و در افغانستان سرمایه‌گذاری و تجارت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: