شماری از جوانان و فرهنگیان ولسوالی یکاولنگ نمبر ۱ بامیان، «کتاب‌خانه‌ی فرهنگی کاتب» را به هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی ایجاد کرده اند. این کتاب‌خانه دوشنبه، ۱۵ حوت، با حضور ده‌ها تن از باشندگان محل و فرهنگیان، به طور رسمی گشایش یافته است.

نسیمه بیگ‌زاد، یکی از بنیان‌گذاران این کتاب‌خانه به سلام‌وطندار می‌گوید‌ که این کتاب‌خانه به هدف ترویج فرهنگ مطالعه و افزایش آگاهی عامه در این منطقه‌ی دورافتاده، تأسیس شده است.

بانو بیگ‌زاد می‌افزاید که کارزار جمع‌آوری کتاب برای کتاب‌خانه‌ی فرهنگی کاتب، تابستان امسال آغاز شده بود که در این مدت بیش از ۳۰۰۰ جلد کتاب در بخش‌های مختلف، از ولایت‌های بامیان، کابل، هرات، بلخ و سایر ولایت‌ها جمع‌آوری شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید که در گذشته در این منطقه هیچ کتاب‌خانه‌‌ای وجود نداشت و با ایجاد کتاب‌خانه‌ی کاتب، علاقه‌مندی جوانان به ویژه دختران محروم از آموزش، به مطالعه و کتاب‌خوانی افزایش یافته است؛ طوری که از آغاز فعالیت این کتاب‌خانه در اوایل امسال، دست‌کم ۴۸۰ تن کتاب به امانت گرفته اند.

نسیمه بیگ‌زاد می‌افزاید که این کتاب‌خانه با ابتکار فرهنگیان این ولایت و بدون هم‌کاری حکومت ایجاد شده است. او از مسئولان می‌خواهد که در راستای غنی‌سازی، مکان کتاب‌خانه و معاش کتاب‌دار، آنان را یاری کنند.

در همین حال، باشندگان محل با ابراز خرسندی از گشایش این کتاب‌خانه، می‌گویند که با ایجاد این کتاب‌خانه، بخشی از مشکلات شان در دست‌رسی به کتاب‌های مورد نیاز، حل شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

حسین، یک تن از باشندگان محل، می‌گوید‌ که با تأسیس این کتاب‌خانه، دیگر نیاز نیست برای یافتن کتاب هفته‌ها سرگردان شود؛ زیرا می‌تواند کتاب را از کتاب‌خانه‌ی محل به دست بیاورد.

او می‌افزاید که با گشایش این کتاب‌خانه، نوجوانان و جوانان به جای گشت‌وگذار در بازار، به مطالعه‌ی کتاب در این کتاب‌خانه مشغول اند.

این در حالی است که نزدیک به یک‌ ماه پیش کتاب‌خانه‌ی ویژه زنان زیر نام «کاج» با ابتکار یک بانو، در مرکز بامیان گشایش یافته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: