شماری از باشندگان ولسوالی نادرشاه‌کوت خوست، با گلایه از دست‌رسی‌نداشتن به خدمات صحی، به سلام‌وطندار می‌گویند با این که ساختمان شفاخانه‌ی ۳۰بستره‌ی این ولسوالی، نُه سال پیش ساخته شده؛ اما این شفاخانه هنوز فعال نشده است.

آن‌ها می‌افزایند که این شفاخانه برای باشندگان ولسوالی‌های نادرشاه‌کوت، سپیری، دوه‌منده و تنی ساخته شده است؛ اما نه حکومت پیشین برای آن پرسنل و امکانات فراهم کرد و نه هم حکومت کنونی به آن توجهی می‌کند. به گفته‌ی آن‌ها، ولسوالی نادرشاه‌کوت اکنون تنها یک کلینیک کوچک دارد که داروی کافی و پزشکان مسلکی ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

حاضرمحمد، باشنده‌‌ی ولسوالی نادرشاه‌کوت، می‌گوید: «تا کنون پزشکان و پرسنل بسیار کم اند و نمی‌توانند به درستی به مردم خدمات ارائه کنند؛ زیرا یک پزشک وجود دارد،‌ اما روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ بیمار مراجعه می‌کنند. این خدماتی که در این درمان‌گاه کوچک ارائه می‌شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست. تجهیزات وجود دارد؛ اما هنوز افراد مسلکی تعیین بست نشده اند.»

شهاب‌گل، دیگر باشنده‌‌ی ولسوالی نادرشاه‌کوت، نیز می‌گوید: «مردم از چهار ولسوالی سپیری، دوه‌منده، تنی و نادرشاه‌کوت به این کلینیک مراجعه می‌کنند و این خدمات برای چهار ولسوالی کافی نیست. این که این شفاخانه در سطح ولسوالی است، امیدواریم که حکومت هرچه زودتر آن را به گونه‌ی مجهز فعال کند تا مردم مناطق دوردست از آن بهره‌مند شوند.»

باشندگان ولسوالی نادرشاه‌کوت، می‌افزایند که با سردشدن هوا، بیماری‌های تنفسی در این ولسوالی افزایش یافته و مردم را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.

در همین حال، مسئولان صحی خوست، می‌گویند که روند فعال‌شدن شفاخانه‌ی ۳۰بستره‌ی ولسوالی نادرشاه‌کوت نهایی شده است و در آینده‌ی نزدیک، به یک مؤسسه‌ی کمک‌کننده سپرده خواهد شد تا خدمات‌رسانی به مردم را آغاز کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

فضل‌کریم مندوزی، رییس صحت عامه‌ی خوست، می‌گوید: «این شفاخانه که در سطح ولسوالی ساخته شده، به عنوان شفاخانه‌ی ۳۰بستره ساخته شده است. مکتوب به ما آمده و تمام کارهایش تمام شده و تنها سپردن به مؤسسات باقی مانده است؛ مؤسساتی که مسئولیت پرسنل را بر عهده بگیرد. در آینده‌ی نزدیک، این شفاخانه فعال می‌شود.»

گفتنی است ساختمانی که برای شفاخانه‌ی ۳۰بستره‌ی ولسوالی نادرشاه‌کوت ساخته شده است، تنها به اندازه‌ی یک درمان‌گاه پرسنل دارد که ارائه‌ی خدمات آن برای مردم بسنده نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: