برای نخستین بار، یک مرکز پروسس قالین در ولسوالی آقچه‌ی ولایت جوزجان ساخته می‌شود. سنگ تهداب این مرکز، امروز (دوشنبه، ۹ عقرب) با حضور مقام‌های محلی جوزجان گذاشته شد.

ذبیح‌الله زاهد، رییس شرکت «عابد افغان» که مسئولیت تطبیق این پروژه را دارد، می‌گوید که این مرکز به هزینه‌ی ۱۵۰ هزار دالر امریکایی در مساحت دو هزار مترمربع  ساخته می‌شود.

او می‌افزاید که بودجه‌ی ساخت این مرکز از سوی دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهند‌گان (UNHCR)، پرداخت شده است. به گفته‌ی آقای زاهد، با آغاز کار این پروژه به ۱۲۰۰ تن زمینه‌ی کار نیز فراهم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رییس شرکت «عابد افغان»، می‌گوید: «قبلاً تمام مواد خام ما به پاکستان و ایران صادر می‌شد و آن‌ها قالین می‌ساختند و به نام خود آن را صادر می‌کردند که ضررهای خاصی به افغانستان داشت. فعلاً جای شکر است که این پروژه این جا تطبیق می‌شود.»

در همین حال، محمداسماعیل راسخ، والی جوزجان، می‌گوید که با تکمیل کار این مرکز، تمام مراحل صنعت قالین‌سازی در ولسوالی آقچه‌ صورت می‌گیرد. «با افتتاح این مرکز بسته‌بندی، قیچی و پروسس قالین در همین جا صورت می‌گیرد و از همین جا به کشورهای خارجی صادر می‌شود که این خبر خوش‌آیند به مردم افغانستان است.»

از سویی هم، شماری از باشندگان شهرک مهاجرین نورآباد ولسوالی آقچه، می‌گویند که با تکمیل کار این پروژه، قالین افغانستان به نام پاکستان به کشورهای بیرونی صادر نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدالله، رییس شورای انکشافی شهرک مهاجرین ولسوالی آقچه، می‌گوید: «به ما مردم صددرصد سهولت می‌شود، تاجران ما مردم که بافندگان قالین هستند، این جا شست‌وشو، قیچی، رکو و تمام فعالیت در همین جا اجرا و آماده‌ی صادر به خارج از کشور می‌شود که ما مردم از آن منفعت می‌بریم.»

شماری از تاجران قالین در ولسوالی آقچه می‌گویند با آن که قالین افغانی از کیفیت خوبی برخوردار است؛ اما بازار خوبی ندارد. به گفته‌ی آنان، در این ولسوالی قالین‌های سنتی چوب‌رنگ، فیل‌پای، آلمه‌گل و دیگر گونه‌های قالین که شهرت جهانی دارد، بافته می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: