مسئولان وزارت صحت از افزایش روزافزون مبتلایان به کرونا در کشور هشدار می‌دهند و می‌گویند که در سه تا چهار هفتۀ گذشته نسبت به هفته‌های پیش آن، شمار مبتلایان به کرونا ۸۰ تا ۹۰ درصد افزایش یافته است. به گفتۀ آنان، روزانه ۶ تا ۱۰ بیمار کرونایی نیز در کشور جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.

میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی وزارت صحت به سلام‌وطندار می‌گوید که از سه هفته به این‌سو از میان یک‌هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ مورد مشکوک به کرونا در آزمایشگاه‌های کشور، ۱۵۰ تا ۱۸۰ تن مثبت شناسایی می‌شوند؛ در حالی که پیش از این ۲۰ تا ۳۰ تن مثبت شناسایی می‌شدند. به گفتۀ معاون سخنگوی وزارت صحت، بیش‌ترین شمار بیماران کرونایی در ولایت‌های مرزی به‌ویژه ننگرهار، کندهار و هرات شناسایی شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

میرویس علی‌زی می‌افزاید که به‌خاطر جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان، وزارت صحت به شرکت‌های هوایی دستور داده است که تمام مسافران خارجی و داخلی پس از انجام آزمایش کرونا وارد کشور شوند. معاون سخنگوی وزارت صحت تأکید می‌کند که اکنون وضعیت کرونا در افغانستان نسبت به هندوستان، پاکستان و ایران بهتر است و اگر روند مبتلایان افزایش یابد، مرزهای هوایی و زمینی بسته خواهند شد.

آقای علی‌زی از بی‌‎توجهی مردم نسبت به توصیه‌های بهداشتی ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که اگر بی‌توجهی ادامه داشته باشد، وضعیت هند و ایران در افغانستان تکرار خواهد شد.

از سویی هم، هم‌زمان با افزایش مبتلایان به کرونا، وزارت صحت برای مهار موج سوم گسترش این ویروس از بخش خصوصی صحی خواستار کمک شده است.

وزارت صحت با پخش خبرنامه‌یی گفته که این موضوع امروز توسط وحید مجروح، سرپرست این وزارت در نشست مشترک رهبری این نهاد با نماینده‌گان بخش خصوصی صحی، رئیسان کمیته‌های فنی وزارت صحت و رئیسان صحت ولایت‌ها مطرح شده است.

بر بنیاد خبرنامه، وحید مجروح در این نشست نقش بخش خصوصی صحی را در مبارزه با گسترش موج سوم کرونا مهم خوانده و از آنان خواسته است تا وزارت صحت را در این وضعیت حساس هم‌کاری همه‌جانبه کنند.سرپرست وزارت صحت نیز با ارزیابی از کارکردهای اداره‌های صحی به مسئولان این اداره‌ها هدایت داده است که در راستای تدبیرهای پیش‌گیری از موج سوم ویروس کرونا بیش‌تر تلاش کنند.

این در حالی‌ست که ایران به‌دلیل افزایش تهدیدهای نوع جهش‌یافتۀ کرونا در آن کشور، مرز اسلام‌قلعه را به‌روی مسافران بسته است. سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که این محدودیت شامل موترهای ترازیتی باربری و بازگشت شهروندان افغانستان از ایران به کشور نمی‌شود.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

سیدعبدالوحید قتالی می‌گوید: «شاید آن‌ها محدودیت‌های دیگری هم وضع بکنند و اگر شرایط در درون ایران بدتر شود، شاید ما هم این کار را بکنیم. فعلاً برای ورود به افغانستان محدودیت وضع نشده و ما تدابیر خود را داریم.»

والی هرات نیز از تهدید موج سوم کرونا در این ولایت هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر وضعیت کرونا بدتر شود، محدودیت وضع خواهد شد.

سیدعبدالوحید قتالی از تهدید موج سوم کرونا در هرات هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر وضعیت کرونا بدتر شود، محدودیت وضع خواهد شد.

وزارت صحت هم‌چنان اعلام کرده است که در شبانه‌روز گذشته ۷ بیمار کرونایی در کشور فوت کرده‌اند. طبق اعلام این وزارت، ۱۶۹ بیمار جدید کووید ۱۹ در همین مدت شناسایی شده‌اند. این رقم از آزمایش یک‌هزار و ۵۵۲ مورد مشکوک به کرونا به‌دست آمده است. هم‌چنان در شبانه‌روز گذشته ۱۸۰ بیمار کرونایی پس از ابتلا به آن صحت‌یاب شده‌اند.

با ثبت موارد جدید، شمار مبتلایان به کرونا در کشور به ۵۹ هزار و ۷۴۵ تن رسیده است. از این میان، ۲ هزار و ۶۲۵ بیمار جان باخته‌ و ۵۳ هزار و ۱۵۴ بیمار پس از ابتلا به کرونا بهبود یافته‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: