مسئولان وزارت صحت با نگرانی از اوج‌گیری ویروس کرونا می‌گویند، اگر شهروندان کشور کرونا را جدی نگیرند و به توصیه‌های بهداشتی توجه نکنند، افغانستان روزهای مانند هند را پیش‌رو خواهد داشت.

آنان هشدار می‌دهند و می‌گویند، هرگونه بی‌احتیاطی در جدی نگرفتن ویروس کرونا وضعیت را بدتر می‌کند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت امروز (چهارشنبه، ۷ ثور/اردیبهشت) در برنامۀ کارزار سراسری واکسین کرونا برای عالمان دین زیر نام «صدای منبر و داکتر» در کابل می‌گوید، کشور در موج سوم کرونا قرار دارد و موج سوم هم خطرناکتر از موج اول و دوم این ویروس است.

به گفتۀ آقای مجروح، در صورتی‌ که شهروندان بهداشت فردی، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت نکنند، بیم آن می‌رود که افغانستان روزهای سختی مانند هند را تجربه کند.

سرپرست وزارت صحت‌ از شهروندان می‌خواهد که برای دریافت واکسین کرونا به مراکز صحی مراجعه کنند.

بی‌پروایی مردم در مقابله با ویروس کرونا سبب شد تا وزارت ارشاد و حج واوقاف وارد عمل شده و از شهروندان بخواهد که با وزارت صحت ‌همکاری کنند.

محمدقاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف در این نشست از عالمان دین می‌خواهد تا مردم را از خطر ویروس کرونا آگاه کرده و آنان را به رعایت رهنمودهای وزارت صحت‌ تشویق کنند.

در همین حال سفارت کابل در دهلی‌نو روز گذشته اعلام کرده که حدود ۳۰ شهروند افغانستان در هند در نتیجه کرونا در چند روز گذشته جان باخته‌اند.

نگرانی مسئولان وزارت صحت از موج سوم ویروس کرونا در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته نزدیک به سه هزار تن از مبتلایان به کرونا در هند فوت کرده‌اند. وضعیت در دهلی، پایتخت این کشور به علت کمبود آکسیجن و تخت خالی در شفاخانه‌ها بسیار وخیم است.

از سویی‌هم وزارت صحت می‌گوید، در طرح جدید مبارزه با کرونا در کنار ممنوعیت گشت‌وگذار شبانه موارد دیگر نیز شامل است، اما موضوع قرنطین خانه‌گی در این برنامه در نظر گرفته نشده است. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت می‌گوید، این وزارت امروز طرح مبارزه با کرونا را به رهبری حکومت ارایه می‌کند.

شماری از نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان این طرح وزارت صحت را بدون وضع قرنطین خانه‌گی ناقص می‌دانند.نیلوفر ابراهیمی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که ویروس کرونا خطرناک است و باید به گونۀ جدی مورد توجه قرار گیرد.

او می‌گوید، مردم به دلیل ناامنی‌ها و دزدهای مسلحانه شبانه از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌شوند، از همین‌رو نیاز به قیود شبگردی نیست، بل‌که باید قرنیطن وضع شود.

روز گذشته وزارت خارجه به شهروندان کشور توصیه کرد که به علت شیوع گسترده موج جدیدی از ویروس کرونا در هند، از سفرهای غیرضروری به این کشور خودداری کنند.

اما ادارۀ هوانوردی ملکی می‌گوید، در شمار پروازها به کشورهای همسایه تغییری به میان نیامده و پروازها به پاکستان، هند و ایران به گونۀ عادی جریان دارد.

وزارت صحت می‌گوید، اگر رفت و آمدها به ایران، پاکستان و هند کاهش احتمال دارد وضعیت خطرناک شود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: