شبکۀ خبری سی‌ان‌ان، به نقل از منابع آگاه در وزارت امور خارجه و کانگرس ایالات متحدۀ آمریکا گزارش داده است که حدود ۸۰ شهروند آمریکایی هنوز در افغانستان حضور دارند و می‌خواهند این کشور را ترک کنند؛ اما پروازهای تخلیه از یک‌ ماه به‌این‌سو، از سوی امارت اسلامی متوقف شده است.

در گزارش آمده است که مشخص نیست چه‌زمانی پروازها از سر گرفته می‌شود. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا نیز روز گذشته به پرسشی دربارۀ پروازهای تخلیه پاسخ روشن نداده، اما گفته که آمریکا متعهد به تخلیۀ شهروندان آمریکایی و افراد آسیب‌پذیر از افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او افزوده است که ده‌ها شهروند آمریکایی و خانواده‌های‌شان آمادۀ انتقال از افغانستان‌اند.

با این حال، سی‌ان‌ان نوشته که مقام‌های قطری برای از سرگیری پروازهای تخلیه با امارت اسلامی در تماس‌اند، اما تاکنون نتیجه‌یی به‌دست نیامده است.

 به نقل از منابع این گزارش، امارت اسلامی گفته‌ است همۀ افرادی که در این پروازها حضور دارند، باید ویزای کشوری را که به آن سفر می‌کنند، داشته باشند. هم‌چنان به گفتۀ منبع دیگر، دربارۀ درخواست مقام‌های امارت اسلامی مبنی بر انتقال افراد آنان در پروازها نیز مشکلاتی وجود دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پیش از این نیز رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که مقام‌های امارت اسلامی درخواست انتقال افرادشان را در پروازهای تخلیه داشتند، اما قطری‌ها این درخواست را رد کرده بودند که این موضوع منجر به توقف پروازهای تخلیه از کابل شد. 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: