احمد با نام مستعار، پدر کودکی است که روز چهارشنبه، ۳۰ سنبله، در ولسوالی نادعلی هلمند در چاهی عمیق سقوط کرد و تلاش‌ها برای نجات او بی‌نتیجه ماند. این نخستین مورد از این دست نیست؛ بل پیش از این نیز، در هشت ولایت کشور ۲۶ تن در چاه‌های عمیق سقوط کرده که از این میان دو تن نجات یافته و ۲۴ تن دیگر جان باخته اند.

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از سوی سلام‌وطندار، در هشت ماه گذشته ۱۲ تن در هلمند، پنج تن در کندهار، سه تن در ارزگان، دو تن در غزنی، دو تن در فاریاب و یک یک تن دیگر در ولایت‌های زابل، هرات و پکتیکا، در چاه‌های عمیق سقوط کرده که از این میان تنها دو کودک در هرات و پکتیکا نجات یافته و ۲۵ تن دیگر در نتیجه‌ی سقوط به این چاه‌ها جان باخته اند.

رحمت‌الله حماد نیازی، رییس اطلاعات و فرهنگ زابل، دلیل این رویدادها را افزایش چاه‌های عمیق و بی‌احتیاطی مردم عنوان می‌کند. او می‌‌گوید: «دلیلش خشک‌سالی است. در سابق مردم برمه نداشتند و از کاریزها استفاده می‌کردند، اکنون در هر جا برمه است. اگر کسی اندکی بی‌احتیاطی کند، در این چاه‌های عمیق می‌افتد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

زابل از جمله ولایت‌هایی است که هفت ماه پیش کودکی به نام حیدر در چاهی عمیق سقوط کرد و مسئولان محلی و مرکزی تلاش کردند تا جانش را نجات دهند؛ اما چنین نشد.

در همین حال، باشندگان هلمند و کندهار می‌گویند کسانی که برای آبیاری کشت‌زارهای خود چاه‌های عمیق حفر می‌کنند، باید سر آن را بپوشانند. آنان از امارت اسلامی نیز می‌خواهند که دستور شان را در این زمینه عملی کند.

وزارت امور داخله چندی پیش در اعلامیه‌ای به مالکان چاه‌های عمیق در سراسر کشور هشدار داد تا سر چاه‌ها را بپوشانند؛ اما به نظر می‌رسد این دستور تا کنون عملی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از عبدالنافع تکور، سخن‌گوی وزارت امور داخله، پرسیدیم که چرا تا کنون سر چاه‌های عمیق در ولایت‌های مختلف کشور پوشانده نشده است؟ او گفت: «بدون شک ما از سقوط کودکان در این چاه‌ها و جان‌باختن آنان، ناراحتیم. وزارت داخله تمام کسانی را که در این زمینه غفلت کرده باشند، تعقیب خواهد کرد و به پنجه‌ی قانون خواهد سپرد.»

گفتنی است که در چهار روز گذشته در دو رویداد جداگانه دو کودک در ولسوالی‌های نادعلی و کجکی هلمند و یک کودک دیگر در تاریخ ۲۲ ماه آگست در ولسوالی قره‌باغ غزنی در چاه‌های عمیق سقوط کردند و تلاش برای نجات جان آنان بی‌نتیجه ماند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: