مسئولان در اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گویند که کارهای نخستین پروژه‌ی خط آهن مزارشریف_هرات_کندهار، به زودی آغاز خواهد شد. مسئولان در این اداره،‌ می‌افزایند که طول این خط آهن، ۱۴۶۸ کیلومتر برآورد شده است که از نه ولایت و ۳۷ ولسوالی، می‌گذرد.

عبدالسمیع درانی، سخن‌گوی اداره‌ی خط آهن افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که تا کنون حدود ۱۰ شرکت داخلی و خارجی، علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در پروژه‌‌ی خط آهن مزارشریف_هرات_کندهار، اند که با تطبیق این پروژه، شرق آسیا از طریق افغانستان به ایران، ترکیه و کشورهای اروپایی وصل خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «چون این پروژه طویل است، فعلاً فاز نخست آن از هرات_خواف تا میدان‌هوایی به طول ۴۷ کیلومتر و بخش دیگر آن در اندخوی_شبرغان به اندازه‌ی ۷۰ کیلومتر ساخته می‌شود.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، با استقبال از آغاز کار این پروژه، می‌گویند که با تطبیق آن، به صدها شهروند در افغانستان، زمینه‌ی کار فراهم می‌شود و نیز نرخ کالاهای تجارتی کاهش خواهد یافت.

تاج‌محمد تلاش، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «این پروژه برای نظام اقتصادی حیاتی است. برای انتقال کالاها از شمال به جنوب و از جنوب به غرب، سه نقطه‌ی جغرافیایی افغانستان را باهم وصل می‌کند که در نرخ مواد مصرفی و کالاهای تجارتی، تا ۶۰ درصد کاهش چشم‌گیری خواهد یافت.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مسئولان در اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گویند که در یک سال پسین، حدود ۴.۶ میلیون متریک تن کالاهای تجارتی از راه خط آهن به کشورهای منطقه انتقال داده شده است که شامل صادرات، واردات و کالاهای ترانزیتی، می‌شود.

گفتنی است که هم‌اکنون در افغانستان، برای انتقال کالاهای تجارتی خط آهن بندر تورغندی در هرات، آقینه در فاریاب و نیز بندر حیرتان در مزارشریف، روزانه به گونه‌ی عادی فعالیت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: