امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان با جنک اونال، سفیر ترکیه در کابل، دیدار و روی روابط دوجانبه میان کابل و انقره گفت‌وگو کرده ‌است.

بر بنیاد خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه، تقویت روابط دوجانبه، گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی میان افغانستان و ترکیه با برگزاری نمایش‌گاه‌های محصولات بازرگانی دو کشور و استفاده از راه لاجورد در بخش تجارت، از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث  این دیدار بوده‌ است.

در خبرنامه به نقل از سفیر ترکیه آمده‌ است: «سفیر ترکیه گفت باید تلاش صورت بگیرد تا با کار مشترک روابط دوجانبه را گسترش دهیم و علاوه کرد که در آینده‌ی نزدیک شرکت هوایی ترکیه پروازهایش به افغانستان را عملاً آغاز می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، آگاهان مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل، با اشاره بر پیشینه‌ی هم‌کاری‌های ترکیه و روابط خوب این کشور با افغانستان، نزدیکی کابل و انقره را در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی به سود کشور می‌دانند.

عزیز معارج، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ترکیه در طول تاریخ با افغانستان و مردم افغانستان روابط خوبی داشت و مردم افغانستان خاطره‌ی خوبی دارند. هیچ گاه مداخله‌هایی در امور افغانستان نداشت که افغانستان را مشکل بسازد. ترکیه روابط خوبی با کشورهای مختلف دارد و مردم افغانستان نیز اعتبار دارند به این کشور که می‌تواند رول خوبی برای مسئله‌ی افغانستان بازی کند.»

بلال فاطمی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل، نیز در این باره می‌گوید: «بعد از ایران و پاکستان بیش‌ترین مهاجر ما در ترکیه زندگی دارند. افغانستان و ترکیه روابط عمیق فرهنگی و نژادی نیز دارند؛ چون ما در کشور ترکت‌باران داریم و ترکیه برای همین علاقه به سرزمین ما دارد و می‌خواهد هم‌کاری بکند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، برخی دیگر از آگاهان تأکید می‌کنند که باید با استفاده از رو‌یکرد ترکیه و جایگاه این کشور در دیپلماسی جهان به ویژه میان غرب و شرق، برای بیرون‌رفت افغانستان از انزوا استفاده شود.

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، در خصوص این مسئله دیدگاه خود را چنین بیان می‌کند: «ترکیه با کشورها روابط خوب دارد؛ مثلاً با کشورهای شرق و غرب روابط خوب دارد. برای همین ترکیه می‌تواند به عنوان یک میانجی برای افغانستان خوب عمل بکند و افغانستان را به جامعه‌ی بین‌الملل بیش‌تر نزدیک کند.»

گفتنی است که ترکیه در سال‌های گذشته با تطبیق پروژه‌های توسعه‌ای در افغانستان، نقش مهمی در توسعه‌ی اقتصادی کشور داشته است و هم‌اکنون نیز فعالیت‌های این کشور در بخش‌های اقتصادی و معارف در افغانستان ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: