هم‌زمان با یک‌صدوسومین سالگرد دوستی افغانستان و ترکیه، انجمن فارغ‌التحصیلان ترکیه با هم‌کاری بنیاد معارف ترکیه در افغانستان و دفتر تیکا در کابل، برنامه‌ای را به هدف گسترش روابط فرهنگی دوجانبه برگزار و از یک‌صدوسومین سال‌روز امضای پیمان دوستی میان ترکیه و افغانستان در کابل گرامی‌داشت کرد.

جنک اونال، سفیر ترکیه در کابل، احمد توکور، رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان و فاضل آکین اردوغان، هم‌آهنگ‌کننده‌ی تیکا در کابل و شماری از فرهنگیان و دانش‌جویان حضور داشتند.

سفیر ترکیه در کابل، به دوام دوستی ترکیه و افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید که افغانستان و ترکیه، دوستی دیرینه دارند و افغانستان با این که در جنگ جهانی اول بی‌طرف باقی ماند؛ اما به جوانانش اجازه داد که در دفاع از امپراتوری عثمانی بجنگند و همین گونه، نخستین کشوری بود که پس از ایجاد حکومت جمهوری ترکیه، به این کشور تبریکی داد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

جنک اونال، می‌‌افزاید: «روابط معاصر افغانستان و ترکیه، به زمان امپراتوری عثمانی‌ها بر‌می‌گردد. افغانستان در حالی که در جنگ جهانی اول بی‌طرف ماند؛ اما به جوانانش اجازه داد که در دفاع از امپراتوری عثمانی بجنگد. زمانی که جنگ استقلال ترکیه به پایان رسید و جمهوری ترکیه شکل گرفت، افغانستان نخستین کشوری بود که آن را مبارک باد گفت.»‌

شرکت‌کنند‌گان این برنامه از فعالیت ترکیه در عرصه‌ی تحصیل، آموزش و برنامه‌های فرهنگی در افغانستان ابراز خرسندی کردند و خواستار دوام هم‌کاری ترکیه در این بخش‌ها شدند.

ثنا، یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه و دانش‌آموز در یکی از صنف‌های آموزشی آنلاین ویژه‌ی دختران که توسط دفتر تیکا مقیم کابل ایجاد شده است، می‌گوید: «کشور ترکیه به خاطر بانوان فعالیت‌های زیادی داشته و در این اواخر صنف‌های ویژه‌ی بانوان از طرف دفتر تیکا در بخش‌های منابع بشری و صنف‌های زبان به شکل رایگان ایجاد کرده است.»

فاضل آکین اردوغان، هم‌آهنگ‌کننده‌ی تیکا در کابل، می‌گوید که تیکا در بخش‌های مختلف فعالیت‌ دارد و در روزهای نزدیک در نظر دارد که صنف‌های مسلکی به دختران و زنان در افغانستان ایجاد کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «همین گونه که می‌دانید، تیکا در بخش‌های مختلف فعالیت دارد؛ برای خانم‌ها و دختران در روز‌های آینده صنف‌های آموزش مسلک در نظر داریم؛ چون می‌دانید هر انسانی که مسلکی را یاد داشته باشد، در کشورش به شکل راحت زندگی کرده می‌تواند.»

ترکیه در کنار داشتن روابط نزدیک با افغانستان، در سال‌های پسین از تلاش‌های نوسازی در این کشور پشتیبانی و در عرصه‌های اداری، نظامی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی با افغانستان هم‌کاری کرده است.

۱۰۳ سال پیش در اول مارچ ۱۹۲۱، نخستین توافق‌نامه‌ی اتحاد و هم‌کاری میان دولت پادشاهی افغانستان به رهبری امان‌الله خان و جمهوری ترکیه به ریاست مصطفا کمال آتاتورک، میان نمایندگان دو کشور در روسیه امضا شد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: