آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌های پسین در هرات، با ابراز نگرانی از نداشتن سرپناه دایمی، می‌گویند که گذراندن شب‌وروز زیر خیمه‌ها برای شان دشوار و سردی هوا، به مشکلات آن‌ها افزوده است.

عبدالمحمد، باشنده‌ی والسوالی نایب‌رفیع ولسوالی زنده‌جان هرات و یکی از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه که سه عضو خانواده‌اش را نیز از دست داده است، می‌گوید: «خیمه‌ها باید استقامت برای باد را داشته باشند، بسیاری از خیمه‌ها در باد خراب شده و احتمال برپاکردن را ندارد. ما حیرانیم در زمستان چه کنیم؛ اگر خانه برای ما ساخته نشود، نخواهد کسی زنده بماند؛ چون هوا هر روز سردتر می‌شود.»

عمت‌الله، دیگر باشنده‌ی ولسوالی زنده‌جان، می‌گوید: «چند روز می‌شود منطقه‌ی ما توفان می‌شود، به حدی است که کسی بیرون شده نمی‌تواند. چندین فامیل در یک خیمه زندگی می‌کند، اگر ما در زمستان سرپناه نداشته باشیم، تلفات جانی ما زیاد می‌شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

بر اساس آمار وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در زمین‌لرزه‌‌‌ی هفته‌ی گذشته و روزهای پسین در هرات، نزدیک به دو هزار خانه تخریب شده است.

با این حال، مسئولان حکومت سرپرست، می‌گویند که کار روی طرح بازسازی خانه به آسیب‌دیدگان هرات، ادامه دارد و در روزهای پیش رو، کار ساخت خانه به باشندگان ولسوالی‌های آسیب‌دیده آغاز خواهد شد.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «مسئولان امارت اسلامی مصروف ساختن طرحی است که چه طور این موضوع پیش برده شود و هم‌راه شرکت‌های مختلف مجلس کرده اند و در نظر دارند که به زودترین فرصت آغاز و پیش از آمدن زمستان به مردم بی‌سرپناه خانه ساخته شود.»

در سوی دیگر، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، ساختن سرپناه به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات را از نیازهای جدی آن‌ها عنوان کرده و می‌گوید که برای حل این مشکل تلاش دارند.

عبدالله‌ جان سایق، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «فعلاً مواد خوراکی و سرپناه است، خانه‌هایی که در زلزله‌ی اول آسیب‌دیده بودند و در زلزله‌ی روزهای گذشته، به کلی از بین رفته اند. کمیته‌ای ایجاد شده و پول نقد را جمع‌آوری می‌کند که به آن‌ها سرپناه بسازند؛ چون هوا سرد می‌شود و زندگی در خیمه ممکن نیست. هر کس کمک نقدی دارد، چه در داخل و خارج، به کمیته بسپارند تا خانه ساخته شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی اما، می‌گویند که این دفتر، به سه هزار خانواده‌ی آسیب‌دیده‌ در بخش‌های مختلف ولسوالی زنده‌جان کمک کرده و هنوز هم آسیب‌دیدگان به کمک‌های بیش‌تر نیاز دارند. عرفان‌الله شرف‌زوی، سخن‌گوی دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گوید: «ما موارد خوراکی، مواد بهداشتی، خیمه، کمپل، وسایل ذخیره‌کننده‌ی آب و دیگر چیزها را به آسیب‌دیدگان رسانده‌ایم؛ اما برای آن‌ها کمک‌های گسترده نیاز و نیاز جدی شان ساخت خانه است؛ به همین خاطر، تلاش داریم با نهاد‌های خارجی حرف بزنیم تا توجه آنان را جلب کنیم.»

این در حالی که برنامه‌ی جهانی غدا گفته که زمین‌لرزه‌های پسین در شمال‌غرب افغانستان، به روستاهایی آسیب رسانده است که باشندگان آن پیش از این نیازمند کمک‌های فوری بودند. به گفته‌ی این برنامه، برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، به ۱۹ میلیون دالر نیاز است.

پیش از این، عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا در سفرش به هرات، وعده سپرده بود که به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، خانه‌های معیاری ساخته خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: