مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز (شنبه، ۱۵ میزان) از وقوع زمین‌لرزه‌های شدید در غرب کشور خبر می‌دهند و می‌گویند که این زمین‌لرزه‌ها در ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، رخ داده اند. مسئولان در این وزارت، از نهادهای امدادرسان برای کشیدن مردم از زیر آوار در ولسوالی زنده‌جان هرات، خواستار کمک فوری شده اند.

محمد عبدالله جان، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، به سلام‌وطندار می‌گوید که ولسوالی زنده‌جان هفت روستا دارد و در تمامی هفت روستا، خانه‌ها به گونه‌ی کلی تخریب شده است. او می‌افزاید که هر روستا بیش از یک هزار تن نفوس دارد که تنها ۱۰۰ تن آن‌ها نجات یافته اند و باقی آن‌ها زیر آوار اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، تأکید می‌کند: «نهادهای امدادرسان بعضی شان برای کمک‌رسانی رسیده اند و آرزو داریم دیگر نهادها هم خبر شوند و به زودترین فرصت برای کشیدن مردم از زیر آوار به محل بیایند. رقم تلفات رو به افزایش است.»

به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ها در ولسوالی زنده‌جان، تا کنون جان‌باختن ۱۵ تن و زخمی‌شدن ۴۰ تن تأیید شده است. سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، هم‌چنان می‌‌گوید که در ولایت‌های فراه و بادغیس، شماری از خانه‌ها به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است و از تلفات در این دو ولایت هنوز جزئیاتی در دست نیست.

مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزایند که به تمامی رییسان مبارزه با حوادث هدایت داده شده است که تمام اجناس کمکی را که در دست‌رس دارند، به نیازمندان کمک کنند.

این در حالی است که مرکز لرزه‌نگاری امریکا، وقوع چهار زمین‌لرزه‌ی پی‌هم در غرب افغانستان را ثبت کرده است. طبق اطلاعات این مرکز، زمین‌لرزه‌ی نخست با قدرت ۶.۲ درجه‌ی ریشتر حوالی ساعت ۱۱:۱۱ دقیقه پیش از چاشت امروز در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ولسوالی زنده‌جان هرات، رخ داده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاری امریکا، زمین‌لرزه‌های دوم و سوم هم با قدرت‌های ۵.۵ و ۴.۷ درجه‌ی ریشتر در همین ولسوالی ثبت شده است. این مرکز گفته که زمین‌لرزه‌ی چهارم نیز حوالی ساعت ۱۱:۴۲ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

گفتنی است که رسانه‌های ایرانی، نیز گزارش داده‌ اند که بخش‌هایی از ایران از جمله مشهد، نیز امروز گواه زمین‌لرزه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: