مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، از وقوع زمین‌لرزه‌های شدید در غرب افغانستان، خبر می‌دهند و می‌گویند که این زمین‌لرزه‌ها در ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، رخ داده اند.

محمد عبدالله جان، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ها در هرات، تا کنون ۱۵ تن کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده اند.

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزاید که در ولایت‌های فراه و بادغیس شماری از خانه‌ها به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است و از تلفات در این دو ولایت هنوز جزئیاتی در دست نیست. هم‌چنان، در هرات خانه‌های مسکونی سه روستا به گونه‌ی کلی تخریب شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او تأکید می‌کند: «تیم‌های سروی خود را برای سروی فرستادیم؛ اما تا کنون معلوم شده که قریه‌های اسدالله، وردکی‌ها و سنجاب در زنده‌جان هرات، خانه‌های شان به گونه‌ی کلی تخریب شده و در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ها ۱۵ تن کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده اند.»

مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزایند که به تمامی رییسان مبارزه با حوادث هدایت داده شده است که تمام اجناس کمکی را که در دست‌رس دارند، به نیازمندان کمک کنند. آن‌ها، از نهادهای کمک‌کننده می‌خواهند برای رسیدگی به خانواده‌هایی که در این رویداد زیان دیده اند، کمک‌رسانی کنند.

این در حالی است که مرکز لرزه‌نگاری امریکا، وقوع چهار زمین‌لرزه‌ی پی‌هم در غرب افغانستان را ثبت کرده است. طبق اطلاعات این مرکز، زمین‌لرزه‌ی نخست با قدرت ۶.۲ درجه‌ی ریشتر حوالی ساعت ۱۱:۱۱ دقیقه پیش از چاشت امروز (شنبه، ۱۵ میزان) در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ولسوالی زنده‌جان هرات، رخ داده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

باشندگان هرات از ترس زمین‌‌لرزه به جاده‌ها برآمده‌ اند. عکس: شبکه‌های اجتماعی

طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاری امریکا، زمین‌لرزه‌های دوم و سوم هم با قدرت‌های ۵.۵ و ۴.۷ درجه‌ی ریشتر در همین ولسوالی ثبت شده است. این مرکز گفته که زمین‌لرزه‌ی چهارم نیز حوالی ساعت ۱۱:۴۲ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

گفتنی است که رسانه‌های ایرانی، نیز گزارش داده‌ اند که بخش‌هایی از ایران از جمله مشهد، نیز امروز گواه زمین‌لرزه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: