باشندگان منطقه‌ی «رستاق‌آباد» کندز، ۱۶ بسوه زمین را به هزینه‌ی یک میلیون و ۲۰۰ هزار افغانی خریداری کرده و برای اعمار ساختمان مکتب، به ریاست معارف این ولایت سپرده اند. نبود ساختمان معیاری مکتب، سبب شده که دانش‌آموزان در فضای باز سرگرم فراگیری آموزش باشند.

احمدظاهر هدایت، وکیل گذر رستاق‌آباد، می‌گوید که به دلیل کوچک‌بودن محوطه‌ی مکتب در این منطقه، ناچار شده اند که برای اعمار ساختمان مکتب رستاق‌آباد، از باشندگان پول جمع‌آوری کنند. او، می‌افزاید: «ما ضرورت به تعمیر بزرگ‌تر داشتیم که مکتب دخترانه و پسرانه جدا باشد و به همین خاطر تصمیم گرفتیم پول جمع‌آوری کنیم تا زمین خریداری کرده و محوطه مکتب مان وسیع‌تر و تعمیر جدید جور شود؛ آن را به معارف سپردیم، البته مردم سرمایه‌دار تا غریب پول کمک کردند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سویی هم، نجیب‌الله محمدی، مدیر اجرایی مکتب رستاق‌آباد، از مسئولان می‌خواهد که در زمینه‌ی تهیه‌ی تجهیزات مورد نیاز مکتب، هم‌کاری کنند. او، می‌گوید: «ما در مکتب خود لابراتوار مجهز، کتاب‌خانه و آب صحی وجود ندارد. از مقام‌های بلندپایه‌ی معارف خواهش‌مندیم که به مشکلات مکتب ما توجه جدی کنند.»

مسئولان ریاست معارف کندز، با ابراز خرسندی از این اقدام باشندگان این ولایت، می‌گویند که در صورت هم‌کاری و پشتیبانی مردم، آن‌ها می‌توانند تمام چالش‌های فراراه معارف در این ولایت را برطرف کنند.

عبدالحنیف کاکر، آمر معارف کندز، می‌گوید: «ما مصمم به این استیم که مشکلات کم‌بود تشکیلات را حل کنیم و کتاب‌های جدیدی که در سال جاری به کندز آمده، آن را به شاگردان توزیع خواهیم کرد و در رابطه به تعمیرهای مکتب‌ها نیز تلاش داریم تا این مشکل را هم برطرف کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی است که در مکتب رستاق‌آباد کندز، ۳۵۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر از صنف اول تا دوازدهم، سرگرم فراگیری آموزش بودند؛ اما در بیش از دو سال گذشته، دختران بالاتر از صنف ششم رفتن به مکتب منع شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: