برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان، به تازگی با پخش یک نوار تصویری در حساب کاربری اکس خود اعلام کرده است که در سال روان خورشیدی سه میلیون کودک در افغانستان به سوءتغذیه مبتلا، خواهند شد.

مونا شایخ، مسئول بخش تغذیه‌ی برنامه‌ی جهانی غذا در افغانستان، گفته است که این برنامه، تنها می‌تواند به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه در سال روان رسیدگی کند.

او افزوده است: «از سال گذشته به این ‌سو مراجعه‎‌ی کودکان دچار سوءتغذیه به درمانگاه‌ها افزایش یافته است. امسال ممکن سه میلیون کودک در افغانستان به سوءتغذیه مبتلا شوند. ما قادر خواهیم بود به حدود ۱.۶ میلیون کودک دچار سوء تغذیه رسیدگی کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از مادرانی که کودکان مبتلا به سوء تغذیه‌ به دنیا آورده اند، ناتوانی اقتصادی، تغذیه‌ی ناسالم خود شان هنگام بارداری و پس از زایمان را، عامل اصلی ابتلای کودکان شان به سوءتغذیه می‌گویند.

یلدا که کودک دوماهه‌اش دچار سوء‌تغذیه است، می‌گوید که به دلیل ناتوانی اقتصادی هنگام بارداری، روزانه دو وعده آن هم با نان خشک تغذیه شده ‌است. او می‌افزاید: «شوهرم بی‌کار بود این کودک پیدا شد؛ من چیزی درست نخوردم که این کودک درست تغذیه شود. دو وقت به سختی غذا پیدا می‌شد آن هم نان خشک، نه میوه و نه ترکاری بود.»

سیمه، زن دیگری که کودک ۱۰ماهه‌اش به سوءتغذیه مبتلا شده است، می‌گوید: «سینه‌بغل بود این جا آوردم؛ سرفه هم می‌کرد. کودکم پیش از تولد سوء‌تغذیه شده بود؛ کودکم که پیدا شد هیچ آمادگی نداشتم نه از لحاظ روانی نه اقتصادی.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

پزشکان در شفاخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صحت طفل اندراگاندی در شهر کابل نیز، از افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در این شفاخانه خبر می‌دهند.

خدیجه قدرت، پزشکان در بخش سوء‌تغذیه‌ی این شفاخانه، می‌گوید که نزدیک به ۹۰۰ کودک مبتلا به سوءتغذیه‌ی شدید در ۱۴۰۲ در این درمانگاه ثبت شده و ۵۵  کودک در اثر ابتلا به این بیماری، جان باخته اند. او می‌افزاید: «بیمارانی که بستر شده اند ۸۹۴ بیمار اند و ۵۵ بیمار در اثر این بیماری جان داده اند. شمار مراجعه‌کنندگان هم نسبت به سال های گذشته زیاد شده است.»

سوءتغذیه، در اثرناامنی شدید غذایی در فرد به وجود می‌آید و در افغانستان به دلیل ناداری و ساختار اجتماعی، بیش‌تر زنان و کودکان به آن مبتلا می شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: