از دو ماه به این‌سو درگیری شدید میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی و دست‌به‌دست‌شدن شماری از ولسوالی‌ها میان طرف‌های درگیر، سبب شده است که شماری از تأسیسات عامه از سوی طالبان تخریب و کار برخی پروژه‌های زیربنایی متوقف شود. در این میان، پس از تصرف ولسوالی‌های درۀ‌صوف پائین و بالای ولایت سمنگان توسط جنگ‌جویان طالبان، کار ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف نیز متوقف شده است.

محمدحسن اسدی، عضو شورای ولایتی بامیان به سلام‌وطندار می‌گوید، کار ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف که مهم‌ترین پروژۀ زیربنایی در مناطق مرکزی کشور به‌شمار می‌رود، به‌دلیل شدت درگیری‌ها در کشور و افزایش تهدیدات امنیتی، متوقف شده است.

این عضو شورای ولایتی بامیان می‌افزاید که هم‌زمان با توقف کار ساخت این جاده، صدها کارگر بامیانی نیز بی‌کار شده‌اند.

محمدحسن اسدی در این باره می‌گوید: «دولت چین هدایت داده که به‌دلیل مشکلات امنیتی از ساحه برآید. این یک پروژۀ ملی است که کارش تعطیل شده. امیدواریم که کارش دوباره آغاز شود، ما شدیداً نگران هستیم، صدها نفر بی‌کار شده‌اند.»

به گفتۀ آقای اسدی، جادۀ بامیان_درۀ‌صوف تنها پروژۀ ملی‌ست که کار ساخت آن در بامیان جریان داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، سیدانور رحمتی، والی بامیان نیز به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که کار ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف (دهلیز شمال_جنوب)، متوقف شده است.

والی بامیان دلیل توقف کار ساخت این جاده را ملاحظات و نگرانی‌های سفارت چین در کابل عنوان می‌کند و می‌گوید، شرکت چینی «CRBC» که مسئولیت ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف را برعهده دارد، برنامه داشت تا ماه هفتم سال جاری میلادی ۸۷ کیلومتر این جاده را به وزارت فواید عامه بسپارد که این توقف سبب تأخیر این برنامه نیز شده است.

سیدانور رحمتی دربارۀ جادۀ بامیان_دوشی نیز می‌گوید که بنا بر مشکلات فنی، پیش‌رفتی در کار ساخت این جاده دیده نمی‌شود. به گفتۀ او، تاکنون دو شرکت بخش‌هایی از جادۀ بامیان_دوشی را قرارداد کرده که قرارداد با یکی از این شرکت‌ها به دلیل کم‌کاری فسخ شده است؛ اما شرکت دومی نیز تعلُل می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، وزارت فواید عامه سه روز پیش (یک‌شنبه، سی‌ام جوزا/خرداد)، با پخش خبرنامه‌یی اعلام کرد که کار ساخت ۸۷ کیلومتر جادۀ بامیان_درۀصوف، ۵۸ درصد پیش‌رفت داشته است. این وزارت در خبرنامه‌اش از ۱۰۰ کیلومتر دیگر این جاده در ساحۀ ولسوالی درۀ‌صوف ولایت سمنگان هیچ نام نبرده است.

خواستیم دیدگاه وزارت فواید عامه و شرکتی که مسئولیت ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف را برعهده دارد، نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

کار ساخت جادۀ بامیان_درۀ‌صوف در ۲۸ ثور سال ۱۳۹۶ از سوی رئیس‌جمهور غنی با شعار رهایی مناطق مرکزی از «زندان طبیعی»، با هزینۀ بالغ بر ۲۱۳ میلیون دالر کمک بانک توسعۀ آسیایی آغاز شد. با آن‌که پنج سال از آغاز کار ساخت این جاده می‌‌گذرد، اما پیش‌رفتی اندکی داشته است. سال گذشته به‌دلیل گسترش کرونا بیش از ۱۰۰ میلیون دالر بودجۀ ساخت این جاده در برنامۀ مبارزه با ویروس کرونا حیف‌ومیل شد. ام‌سال نیز به‌دلیل شدت جنگ و تهدیدات امنیتی کارش متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: