مسئولان ریاست امور زنان ولایت لوگر می‌گویند که صنایع دستی زنان در این ولایت گسترش یافته است. به گفتۀ مسئولان ریاست امور زنان لوگر، بانوان در شهر پل‌علم، مرکز این ولایت و بیش‌تر ولسوالی‌های آن در بخش صنایع دستی مشغول فعالیت‌اند و از همین راه روزانه هزاران افغانی درآمد کسب می‌کنند.

شیما زرگر، رئیس امور زنان لوگر به سلام‌طندار می‌گوید که ده‌ها بانو در این ولایت در بخش‌های خیاطی، مهره‌دوزی و سایر بخش‌ها آموزش دیده‌اند که اکنون از این طریق چرخ اقتصاد خانواده‌های‌شان را می‌چرخانند.

به گفتۀ رئیس امور زنان لوگر، بیش از ۱۰۰ بانو اکنون در شهر پل‌علم و دیگر ولسوالی‌های این ولایت مشغول فعالیت در صنایع دستی‌اند و آنان تلاش می‌کنند تا در قسمت بالابردن ظرفیت و بازاریابی با این زنان هم‌کاری کنند.

رئیس امور زنان لوگر می‌افزاید، بسیاری از بانوانی که در صنایع دستی مشغول فعالیت‌اند، وابسته به خانواده‌های فقیر اند.

شماری از بانوانی که سرگرم فعالیت در بخش صنایع دستی‌اند، به سلام‌وطندار می‌گویند که از یک‌سال به این‌سو لباس‌های گونه‌گون دوخته و آن‌ها را برای فروش به بهای مناسب به شماری از مغازه‌داران در شهر پل‌علم فرستاده‌اند. آنان اما می‌افزایند، با وجود این‌که صنایع دستی در لوگر پیش‌رفت قابل ملاحظه‌یی داشته است، کالاهای دست‌ساخت آنان بازار مناسب ندارد.

یکی از بانوانی که در بخش صنایع دستی در لوگر کار می‌کند، چنین می‌گوید: «یک‌سال است در بخش صنایع دستی کار می‌کنم. در صنایع دستی در بخش لباس، پوش موبایل، پوش پیاله و مهره‌دوزی کار می‌کنم. از دولت می‌خواهم تا برای صنایع دستی ما بازار مناسب پیدا کند.»

صنایع دستی در حالی در لوگر گسترش یافته که به گفتۀ ریاست امور زنان این ولایت، استخدام بانوان در نهادهای دولتی و غیردولتی لوگر در مقایسه با گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: