پس از نشر گزارش‌هایی دربارۀ طرح پیشنهادی حکومت موقت از سوی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در مراسم گشایش سال سوم کاری مجلس نماینده‌گان گفت که انتقال قدرت از مجرای انتخابات برای او یک اصل غیرقابل معامله است. پس از این اظهارات، خبرگزاری رویترز با نشر گزارشی مدعی شد که رئیس‌جمهور غنی طرح پیشنهادی آقای خلیل‌زاد را رد کرده است و روی طرح برگزاری انتخابات زودهنگام کار می‌کند.

در همین حال، مولوی عبدالحکیم منیب، رهبر حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان امروز (شنبه، هفتم حمل/فروردین) در یک نشست خبری‌ در کابل با انتقاد از این طرح رئیس‌جمهور می‌گوید که برگزاری انتخابات بدون آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی، افغانستان را با چالش‌های تازه و جدی روبه‌رو می‌کند.

عبدالحکیم منیب می‌گوید: «بدون تغییرات اساسی و اصلاحات جدی به طرف انتخابات رفتن و این پیشنهاد و این‌گونه طرح‌ها کشور را با یک چالش جدی روبه‌رو می‌کند که مهار آن مشکل خواهد بود.»

رهبر حزب حرکت انقلاب اسلامی می‌افزاید که نبود بودجۀ کافی برای برگزاری انتخابات زودهنگام، بی‌باوری مردم و سیاست‌گران به نظام انتخاباتی کشور و قناعت‌نداشتن رقیبان سیاسی رئیس‌جمهور غنی به برگزاری انتخابات، از چالش‌های بزرگ فراراه انتخابات می‌باشد. به گفتۀ او، تأمین صلح در افغانستان هنوز هم به خواب بدون تعبیر می‌ماند و نیاز است که طالبان برای رسیدن به صلح از جنگ دست بکشند و پای میز گفت‌وگو حاضر شوند.

شماری از آگاهان سیاسی نیز به این باور اند که رئیس‌جمهور غنی با پیش‌کردن طرح برگزاری انتخابات در شش ماه آینده، در تلاش خرید زمان است و با بازی‌های زمانی می‌خواهد آمریکا را متقاعد کند که او را از حکومت موقت کنار نگذارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: