به دنبال  تشدید حملات گروه طالبان و تصرف چندین ولسوالی در سراسر کشور از سوی این گروه، شهروندان از مدیریت ضعیف حکومت در میدان‌های نبرد انتقاد می‌کنند.

شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی حکومت را به بی‌کفایتی متهم می‌کنند و می‌گویند، ارگ ریاست‌جمهوری و مسئولان نهادهای امنیتی برنامه‌یی برای بیرون‌رفت از وضعیت دشوار کنونی روی دست ندارند.

واکنش‌ها در برابر سیاست‌های حکومت جنبۀ نارضایتی به خود گرفته است. هرچند خشم مردم در برابر حکومت مسألۀ تازه‌یی نیست؛ اما سقوط چندین ولسوالی و بدترشدن وضعیت امنیتی از محبوبیت ریاست‌جمهوری نزد شهروندان کاسته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در تازه‌ترین رویداد روز گذشته ارگ ریاست‌جمهوری از روز مادر گرامی‌داشت کرد و در آن بر نقش اساسی مادر در شکل‌گیری جامعۀ آرام و پیش‌رفته سخن زد.

رولا غنی، نخست بانوی کشور در پیام ویدیویی‌اش روز مادر را به گونۀ ویژه به مادرانی تبریک گفت که  فرزندان‌شان را در میدان‌های نبرد از دست داده‌اند.

در پیام رولا غنی آمده است: «روز مادر را برای مادرانی تبریک می‌گویم که فرزندان‌شان در سنگرهای داغ برای دفاع از نوامیس ملی به شهادت می‌رسند.»

اما پیام نخست بانوی کشور با واکنش‌های و انتقادهای تند شهروندان در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی فیسبوک در پای این پیام تصویری نوشته‌اند که با سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها و مدیریت ضعیف حکومت مادران زیادی داغ‌دار فرزندان‌شان‌اند و این پیام‌ها دردی را درمان نمی‌کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این کاربران می‌گویند، در شرایطی که همه‌روزه ولسوالی‌ها به دست  طالبان می‌افتد، ریاست‌جمهوری باید به جای نشر پیام تبریکی روی بهبود وضعیت امنیتی تمرکز کند تا راه‌های بیرون‌رفت از وضعیت کنونی پیدا شود.

توفیق، یکی از کابران شبکه‌های اجتماعی نوشته است: «در وضعیتی که ولسوالی‌ها در یک پالیسی مشکوک یکی پی دیگری به‌نفع دشمن تخلیه می‌شوند، جوانان ما جوخه جوخه به ‌قربان‌گاه فرستاده می‌شوند و تجهیزات نظامی به‌دشمن واگذار می‌شود، حامیان آقای غنی و چاکران و پشت‌کاران در بارۀ او با این شعار که بلندگوی دشمن نشده و روحیه را تضعیف نکنید از مردم می‌خواهند در برابر این روند سکوت کنند. متأسفانه شماری آگاهانه و شمار دیگری از روی تملق و پای‌بوسی، سعی می‌کنند بی‌کفایتی، بی‌مسوولیتی، سوء مدیریت و ناکامی رهبری حکومت و نهادهای امنیتی در مدیریت جنگ را با فراخواندن مردم به‌سکوت کتمان کنند.»

مظفر مظهر، یکی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی پای این استاتوس ارگ ریاست‌جمهوری خطاب به رئیس‌جمهور نوشته است که با سقوط هر ولسوالی صدها خانواده متواری می‌شود و ده‌ها مادر عزیزان‌شان را از دست می‌دهند.

«زمانی‌که هر روز از ولسوالی‌ها عقب‌نشینی تاکتیکی می‌کنید صدها خانواده بی‌جا می‌شود و در بازپس‌گیری آن نیز صدها جوان از بین می‌روند، دل صدها مادر به خاطر از دست‌دادن عزیزان‌شان داغ‌دار می‌شوند. به عنوان سر قوماندان اعلی امنیت مردم را جدی بگیرید و روز مادر را به مادرانی‌که هر روز جگر گوشه‌های‌شان را از دست می‌دهند تبریک نگویید.»

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، منتقدان دولت را به «کنایه‌نویسی» متهم کرده و آن‌ها را «مرتجع» خوانده است.

سخنگویان ارگ در بارۀ انتقادهای شهروندان حاضر به پاسخ‌گویی نشدند؛ اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری منتقدان دولت را به کنایه‌نویسی متهم کرده و آن‌ها را مرتجع خوانده است.

آقای صالح امروز در یادداشتی در صفحۀ فیس‌بوکش در واکنش به انتقاد شهروندان از عمل‌کرد ضعیف حکومت نوشته است: «دشمن خاک و مردم معلوم است. ایستادن با هر وسیله‌ای در کنار مدافعین خاک و مردم کار عیاری‌ست. مرتجع در چنین حالات انتقاد می‌کند و کنایه می‌نویسد. انتخاب شماست.»

این اظهارات معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز بی‌پاسخ نمانده است. شماری از کاربران از مرتجع خواندان منتقدان حکومت انتقاد کرده‌اند.

انتقاد شهروندان از سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها و مدیریت نادرست حکومت در میدان‌های جنگ در حالی صورت می‌گیرد که براساس آمارها بیش از ۳۰ ولسوالی در ولایت‌های مختلف به دست طالبان افتاده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: