رییس‌جمهور روسیه، می‌گوید که افغانستان، هم‌چنان، یکی از جدی‌ترین چالش‌های امنیتی در منطقه است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، روز گذشته –پنج‌شنبه، ۲۱ میزان- در نشست سیکا که در آستانه‌، پایتخت قزاقستان برگزار شده بود، گفت: «افغانستان هم‌چنان، یکی‌ از جدی‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه است.»

آقای پوتین، افزوده که افغانستان پس از دو دهه حضور نظامی امریکا و ناتو در این کشور، هنوز نتوانسته مستقلانه تهدیدهای وابسته به تروریزم را حل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

 رییس‌جمهور روسیه، با اشاره به حمله‌‌ی انتحاری در برابر سفارت روسیه در کابل -۴ سنبله‌ی سال روان-، گفت که ادامه‌ی حمله‌های تروریستی در افغانستان، نشان می‌دهد که تهدید تروریزم در این کشور، هنوز به گونه‌ی جدی پابرجاست.

در حمله بر سفارت روسیه در کابل که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، در کنار غیرنظامیان، دو کارمند سفارت این کشور نیز کشته شد.

در همین حال، شوکت میرضیایف، ر‌ییس‌جمهور اوزبیکستان، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان نشست سیکا، با توجه به فراموش‌شدن افغانستان از سوی جامعه‌ی جهانی، خواستار ایجاد گروهی بین‌المللی برای گفت‌وگو در باره‌ی افغانستان شد.

آقای میرضیایف، افزود: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم، تجربه‌ی غم‌انگیز گذشته تکرار شود؛ زمانی ‌که این کشور در حقیقت، به یک مرکز تروریستی بین‌المللی تبدیل شده بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران نیز، در این نشست گفت که برای گذار از ناامنی در افغانستان، به برداشتن‌ گام‌های عملی از راه گفت‌وگوهای سیاسی نیاز است.

او، بار دیگر، بر شکل‌گیری حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرد؛ حکومتی که بتواند با همسایگان نیز روابط مسالمت‌آمیز و سازنده داشته باشد.

امسال، به دلیل به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن حکومت افغانستان از سوی جامعه‌ی جهانی، هیچ نماینده‌ای از این کشور، در نشست سیکا حضور نداشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: