شاخه‌ی خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، مسئولیت حمله‌ی انتحاری روز گذشته در نزدیکی سفارت روسیه در کابل را برعهده گرفته است.

رسانه‌های خارجی گزارش داده اند که گروه داعش با پخش اعلامیه‌ای در تیلگرام خود نوشته است که یک جنگ‌جوی این گروه واسکت انتحاری‌اش را در گردهم‌آیی که کارمندان روسی در آن اشتراک داشتند، منفجر کرد.

خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، گفته است که براساس آخرین جزئیات، در این حمله‌ی انتحاری شش تن به شمول چهار شهروند افغانستان و دو کارمند سفارت روسیه کشته و ۱۰ تن زخمی شده‌ اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

لحظه‌ی حمله‌ی انتحاری در نزدیکی سفارت روسیه در کابل

وزارت خارجه‌ی روسیه هم تأیید کرده است که پیش از چاشت روز گذشته در نتیجه‌ی حمله‌ی انتحاری در نزدیکی سفارت این کشور در کابل، دست کم دو کارمند این سفارت کشته شده و چندین تن دیگر زخم برداشته اند. این وزارت اما واضح نکرده است که آیا آنان دیپلمات‌های روسی بوده اند یا نه.

وزارت خارجه‌ی روسیه نیز گفته که مهاجم انتحاری مواد انفجاری هم‌راه خود را در نزدیک یکی از دروزاه‌‌های این سفارت‌خانه، در جایی که گروهی از افراد صف بسته بودند، منفجر کرده است.

خالد زدران اما گفته که مهاجم انتحاری پیش از رسیدن به سفارت، هدف نیروهای امارت اسلامی قرار گرفته و مواد انفجاری هم‌راهش منفجر شده است. به گفته‌ی سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، نهادهای کشفی و امنیتی امارت اسلامی درباره‌ی این حمله تحقیق می‌کنند.

شاخه‌ی خراسان گروه داعش فرد حمله‌کننده را «وقاص المهاجر» معرفی و ادعا کرده است که در این حمله ۲۵ تن، به شمول «اعضای امارت اسلامی، جاسوسان و نیروهای امنیتی امارت اسلامی» کشته و زخمی شده اند. این گروه هم‌چنان گفته است که دست کم دو شهروند روسیه در این حمله کشته شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نیروی امارت اسلامی در برابر سفارت‌خانه‌ی روسیه در کابل

روسیه، پاکستان، یوناما و شماری از مقام‌های دولت پیشین افغانستان به شمول حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در دولت پیشین، نیز این حمله را تقبیح کرده‌اند.

وزارت امور خارجه‌ی کشور هم‌چنان این رویداد را به شدت محکوم و با دولت و مردم روسیه و خانواده‌های قربانیان رویداد، ابراز هم‌دردی کرده است. این وزارت گفته است: «نهادهای امنیتی ما تحقیقات همه‌جانبه را در رابطه با این حمله آغاز کرده اند و اقدامات جدی‌تری برای امنیت سفارت انجام خواهند داد تا چنین تهدیدات احتمالی مانع کار سفارت نشود.»

وزارت خارجه افزوده است که حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان با روسیه روابط نزدیک دارد و «اجازه نمی‌دهد این گونه اقدامات منفی دشمنان بر روابط دو کشور تأثیر منفی بگذارد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: