در پی حمله‌ی انتحاری در نزدیکی سفارت روسیه در کابل، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌، با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌‌ی روسیه، شام‌ امروز تلفنی گفت‌وگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌، در توییترش نوشته که آقای متقی به خاطر حمله‌ی امروز و کشته‌شدن دو کارمند سفارت روسیه در کابل، با لاوروف غم‌شریکی کرده و اطمینان داده است که تحقیقات همه‌جانبه درباره‌ی این حمله انجام خواهد شد.

متقی در این گفت‌وگوی تلفنی گفته است، دو طرف نباید اجازه دهند که این‌ گونه «اقدامات منفی دشمنان، بر روابط نزدیک و مثبت دو کشور تأثیر منفی بگذارد.»

وزیر خارجه به طرف روسی اطمینان داده است که نیروهای امنیتی امارت اسلامی به امنیت سفارت روسیه توجه ویژه خواهند داشت.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ نوشته که لاوروف نیز مراتب تسلیت خود را به‌ خاطر کشته‌شدن شهروندان افغانستان ابراز و از تماس تلفنی متقی سپاس‌گزاری کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالقهار بلخی نوشته که وزیر خارجه‌ی روسیه حمله‌ی امروز را کار سازمان‌های جنایت‌کار بین‌المللی خوانده و بر مبارزه با آن‌ها تأکید کرده است.

خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، در توییترش نوشته که شمار کشته‌شدگان حمله‌ی انتحاری امروز در نزدیکی سفارت روسیه در کابل، به شش تن افزایش یافته است. او، گفته است که براساس آخرین جزئیات، چهار شهروند افغانستان و دو کارمند سفارت روسیه، در این حمله کشته شده ‌اند.

زدران پیش‌تر شمار تلفات این حمله را یک کشته و ۱۰ زخمی اعلام کرده بود. به گفته‌ی سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، نهادهای کشفی و امنیتی امارت اسلامی درباره‌ی این حمله تحقیق می‌کنند.

رسانه‌های روسیه به نقل از وزارت خارجه‌ی این کشور گزارش داده که پیش از چاشت امروز در نتیجه‌ی حمله‌ی انتحاری در نزدیکی سفارت روسیه در کابل، دست کم دو کارمند این سفارت کشته شده و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

براساس گزارش این رسانه‌ها، مهاجم انتحاری مواد انفجاری هم‌راه خود را در نزدیک یکی از دروزاه‌‌های این سفارت‌خانه، در جایی که گروهی از افراد صف بسته بودند، منفجر کرده است.

با این حال، آقای زدران گفته که مهاجم پیش از رسیدن به سفارت، هدف نیروهای امارت اسلامی قرار گرفته و مواد انفجاری هم‌راهش منفجر شده است.

وزارت خارجه‌ی روسیه هم با پخش اعلامیه‌یی کشته‌شدن دو کارمند سفارت این کشور در کابل را، تأیید کرده است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه، گفته است که سازمان‌دهندگان این حمله «در آینده‌ی بسیار نزدیک به مجازات محکوم شوند.»

وزیر خارجه‌ی روسیه افزوده که اقدامات برای حفاظت از سفارت روسیه در کابل، از جمله با مشارکت نیروهای اضافی از امارت اسلامی و استخبارات این حکومت، تقویت شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، نیز انفجار در نزدیکی سفارت روسیه در کابل را محکوم کرده و از امارت اسلامی خواسته است که امنیت مأموریت‌های دیپلماتیک را تضمین کند.

وزارت امور خارجه‌ی کشور هم‌چنان با پخش اعلامیه‌ای نوشته است که پیش از چاشت امروز انفجاری در نزدیکی دروازه‌ی بخش کنسولی سفارت روسیه در کابل رخ داد که در نتیجه‌ی آن دو کارمند این سفارت کشته و شماری از مراجعان زخمی شدند.

این وزارت گفته است که این رویداد را به شدت محکوم و با دولت و مردم روسیه و خانواده‌های قربانیان رویداد، ابراز هم‌دردی می‌کند. در اعلامیه آمده است: «نهادهای امنیتی ما تحقیقات همه‌جانبه را در رابطه با این حمله آغاز کرده اند و اقدامات جدی‌تری برای امنیت سفارت انجام خواهند داد تا چنین تهدیدات احتمالی مانع کار سفارت نشود.»

وزارت خارجه افزوده است که حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان با روسیه روابط نزدیک دارد و «اجازه نمی‌دهد این گونه اقدامات منفی دشمنان بر روابط دو کشور تأثیر منفی بگذارد.»

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: