وزارت امور خارجه‌ امروز با پخش اعلامیه‌ای نوشته است که پیش از چاشت امروز انفجاری در نزدیکی دروازه‌ی بخش کنسولی سفارت روسیه در کابل رخ داد که در نتیجه‌ی آن دو کارمند این سفارت کشته و شماری از مراجعان زخمی شدند.

این وزارت گفته است که این رویداد را به شدت محکوم و با دولت و مردم روسیه و خانواده‌های قربانیان رویداد، ابراز هم‌دردی می‌کند.

در اعلامیه آمده است: «نهادهای امنیتی ما تحقیقات همه‌جانبه را در رابطه با این حمله آغاز کرده اند و اقدامات جدی‌تری برای امنیت سفارت انجام خواهند داد تا چنین تهدیدات احتمالی مانع کار سفارت نشود.»

وزارت خارجه افزوده است که حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان با روسیه روابط نزدیک دارد و «اجازه نمی‌دهد این گونه اقدامات منفی دشمنان بر روابط دو کشور تأثیر منفی بگذارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، نیز انفجار در نزدیکی سفارت روسیه در کابل را محکوم کرده و از امارت اسلامی خواسته است که امنیت مأموریت‌های دیپلماتیک را تضمین کند.

یوناما با خانواده‌های قربانیان هم‌دردی کرده و گفته است که با توجه به رویدادهای اخیر، بر لزوم اتخاذ تدابیر از سوی مقام‌های حاکم برای تضمین امنیت مردم و هم‌چنین مأموریت‌های دیپلماتیک، تأکید می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه، نیز گفته است که سازمان‌دهندگان این حمله «در آینده‌ی بسیار نزدیک به مجازات محکوم شوند.»

لحظه‌ی انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت روسیه در کابل

وزیر خارجه‌ی روسیه گفته که اقدامات برای حفاظت از سفارت روسیه در کابل، از جمله با مشارکت نیروهای اضافی از امارت اسلامی و استخبارات این حکومت، تقویت شده است.

خبرگزاری روسی «آرتی» به نقل از وزارت خارجه‌ی روسیه گزارش داده است که پیش از چاشت امروز در نتیجه‌ی انفجار «انتحاری» در نزدیکی سفارت روسیه در کابل، دست کم دو کارمند این سفارت کشته شده و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

براساس گزارش این خبرگزاری، مهاجم انتحاری مواد انفجاری هم‌راه خود را در نزدیک یکی از دروزاه‌‌های این سفارت‌خانه، در جایی که گروهی از افراد صف بسته بودند، منفجر کرده است.

وزارت خارجه‌ی روسیه با پخش اعلامیه‌یی کشته‌شدن دو کارمند سفارت این کشور در کابل را، نیز تأیید کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، در توییترش نوشته که در این رویداد یک غیرنظامی کشته شده است و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌ اند.

آقای زدران گفته که مهاجم پیش از رسیدن به سفارت، هدف نیروهای امارت اسلامی قرار گرفته و مواد انفجاری هم‌راهش منفجر شده است. هنوز آمار نهایی تلفات این رویداد مشخص نشده است.

سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل گفته است که نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را محاصره و رفت‌وآمد به آن را متوقف کرده‌ اند. او افزوده است که نیروهای امارت اسلامی در حال تحقیق این رویداد اند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: