مسئولان وزارت امور زنان امروز (چهارشنبه، پنجم قوس) در یک نشست خبری در کابل گفتند که قضیه‌های حاد خشونت علیه زنان، ام‌سال به مقایسۀ سال گذشته افزایش یافته است.

سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان می‌گوید، به گونۀ کلی قضیه‌های خشونت علیه زنان ام‌سال به مقایسۀ سال گذشته کاهش یافته؛ اما قضیه‌های حاد خشونت افزایش یافته است.

به گفتۀ معین وزارت امور زنان، سال گذشته ۵۱ قضیۀ تجاوز جنسی در این وزارت به ثبت رسیده بود؛ اما ام‌سال ۵۹ قضیۀ تجاوز جنسی در این وزارت ثبت شده است.

معین وزارت امور زنان در حالی از افزایش قضیه‎های حاد خشونت علیه زنان خبر می‌دهد که امروز  ۲۵ نوامبر برابر است با روز جهانی محو خشونت علیه زنان.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان در صفحۀ توییترش نگاشته است که برای تأمین امنیت شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان، در کنار این کشور می‌ماند.

استیفانو پونتیکورو، سفیر ملکی ناتو نیز در صفحۀ توییترش نگاشته که شماری از قوی‌ترین زنان را در افغانستان دیده است و افغانستان یکی از مکان‌هایی‌ست که زن‌بودن در آن دشوار است.

آقای پونتیکورو افزوده که در روز جهانی محو خشونت علیه زنان، با زنان افغانستان است و می‌خواهد خشونت علیه زنان و معافیت از مجازات در این مورد پایان یابد.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز در اعلامیه‌یی نگرانی‌اش را از افزایش خشونت علیه زنان به‌ دلیل همه‌گیری کرونا ابراز کرده است. این سازمان گفته که همه‌گیری کرونا یکی از عامل‌های اصلی خشونت علیه زنان و دختران است.

محب‌الله صمیم، سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل نیز در برنامه‌یی که زیر نام «محو خشونت علیه زنان» در این وزارت برگزار شده بود، می‌گوید که در شش ماه نخست سال روان خورشیدی، نزدیک به دو هزار و ۵۸۲ قضیۀ خشونت علیه زنان نزد آنان ثبت شده است. به گفتۀ او، این بزرگ‌ترین رقم خشونت است و اگر وضعیت برای زنان بهبود نیابد، این رقم تا آخر سال دو برابر خواهد شد.

همه‌ساله از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر، پیکار ۱۶ روزۀ جهانی محو خشونت علیه زنان راه‌اندازی می‌شود. شعار ام‌سال روز جهانی محو خشونت علیه زنان «جهان را نارنجی کنید: تمویل، پاسخ، جلوگیری و جمع‌کردن!» است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: