دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما هم‌زمان با آغاز پیکار ۱۶ روزۀ جهانی منع خشونت علیه زنان، خواهان همبسته‌گی و تعهد برای پایان‌دادن به خشونت علیه زنان و دختران در جریان همه‌گیری جهانی ویروس کرونا شد.

این نهاد امروز چهارشنبه، پنجم قوس/آذر برابر با بیست‌وپنجم نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان با نشر اعلامیه‌یی از همه می‌خواهد که تلاش‌های‌شان را برای جلوگیری و جبران خسارت خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه در زمان همه‌گیری کووید- ۱۹، افزایش دهند.

امروز پیکار ۱۶ روزۀ جهانی بر علیه خشونت مبتنی بر جنسیت آغاز شده است. این پیکار تا دهم ماه آیندۀ میلادی روز جهانی حقوق بشر ادامه می‌یابد. شعار ام‌سال روز جهانی محو خشونت علیه زنان «جهان را نارنجی کنید: تمویل، پاسخ، جلوگیری، جمع‌کردن!» انتخاب شده است.

این شعار بر تسریع پاسخ‌گویی پالیسی‌های مشخص در برابر خشونت مبتنی بر جنسیت در زمینۀ کووید- ۱۹ و ترویج پالیسی تحمل صفر در برابر خشونت مبتنی بر جنسیت در تمام عرصه‌های جامعه، تمرکز دارد.

در اعلامیۀ یوناما آمده است که همه‌گیری کووید- ۱۹ ، عوامل اصلی خطر برای خشونت علیه زنان و دختران چون کمبود غذا، بیکاری، ناامنی اقتصادی و بسته‌شدن مکتب‌ها را شدت بخشیده است.  بر بنیاد معلومات این نهاد خشونت علیه زنان و دختران در سطح جهان افزایش نگران‌کننده‌یی داشته است و افغانستان از این امر مستثنا نیست.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که خشونت علیه زنان و دختران پی‌آمدهای منفی نه تنها بر نجات‌یافته‌گان خشونت، بل‌که برای خانواده‌ها، مردم و جامعه دارد. او این موضوع را مانعی بر سر راه ریشه‌کن کردن فقر، توسعۀ پایدار و تلاش‌ها برای صلح می‌خواند.

خانم لاینز که رئیس هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان نیز می‌باشد می‌گوید: «خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان، دست‌رسی آن‌ها به حقوق بشری و آزادی‌های بنیادی‌شان را در حساس‌ترین زمان تاریخ معاصر این کشور، به خطر می‌اندازد.»

الیتا میلیر، رئیس دفتر ملل متحد برای زنان در افغانستان می‌گوید: «تعامل روزانه ما با زنان افغانستان در سراسر کشور از آغاز شیوع همه‌گیری، افزایش نگران‌کننده‌یی را در سطح خشونت علیه زنان و دختران برجسته می‌سازد. آمار ما در بارۀ تأثیرات از نگاه تمایز جنسیتی کووید- ۱۹ نیز با این موضوع مطابقت داشته است.» او می‌افزاید که برای میلیون‌ها تن در سراسر جهان، خانه به مکان امن برای حفاظت از خودشان در برابر ویروس کرونا تبدیل شده، اما برای شمار زیادی از زنان و دختران، خانه مکانی برای سوء استفاده از آن‌ها شده است.

رئیس دفتر ملل متحد برای زنان در افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید: « از آن‌جایی که در زمان بی‌سابقه‌یی برای افغانستان قرار داریم، همبسته‌گی ما با زنان افغانستان و تعهد ما به ترویج و حفظ حقوق بشری آن‌ها نیز باید به گونۀ برابر بی‌سابقه باشد.»

او تأکید می‌کند که ملل متحد در افغانستان با دولت، جامعه مدنی، نهادهای غیردولتی و همکاران توسعه‌یی برای پاسخ‌دهی به انواع خشونت علیه زنان و  دختران کار می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: