هم‌زمان با افزایش بیماری سرطان در میان زنان در هرات، مسئولان در شفاخانه‌ی حوزه‌ای این ولایت، می‌گویند که «سرطان رحم» در هرات نسبت به سال‌ گذشته، ۳۰ درصد افزایش یافته است.

احمدفاروق صدیقی، مسئول بخش سرطان شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که کم‌بود توانایی‌ برای شناسایی سرطان رحم، سبب افزایش این بیماری شده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

صدیقی، می‌افزاید: «زیاد شده؛ حدود ۳۰ درصد هر سال ما افزایش داریم نظر به سال‌های قبلی. متأسفانه تعداد واقعات سرطان هر سال بیش‌تر بوده، هر سال ما تعداد بیش‌تر مراجعان در بخش سرطان داشتیم.»

از سویی هم، سیمین که خواهرش به سرطان رحم مبتلا شده است، می‌گوید: «خواهر من ۲۵ساله بود؛ مریض بود؛ سرطان بود؛ ما نمی‌دانستیم که سرطان است، مریض بود. به خون‌ریزی افتاد، بعد از خون‌ریزی ما پیش داکتر/پزشک بردیم؛ داکتر گفت سرطان است و وضعیت بیمار وخیم است. دیگر نمی‌توانیم کاری بکنیم.»

با این حال، غلام‌محمد حنیفی، معاون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید که گاهی به‌ دلیل شناسایی نادرست و دیرهنگام، برخی چالش‌ها به ‌وجود می‌آید؛ اما در تلاش برای حل آن هستند.

در همین حال، پزشکان ویژه‌ی سرطان رحم در هرات، نبود ابزارها برای شناسایی و درمان این بیماری را، عامل اساسی افزایش این بیماری و هم‌چنان جان‌باختن زنان بسیاری در اثر سرطان می‌دانند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سهیلا حیدری، پزشک در بخش سرطان شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گوید: «امکاناتی که ما داریم، در قسمت نمونه‌گیری واقعاً ما مشکل داریم؛ کلاً فقط بخش تشخیصیه نیست، بخش معالجه‌ای است. رادیوتراپی انجام نمی‌شود، متأسفانه به افغانستان و امکاناتی که ما در قسمت نمونه‌گیری داریم، در تمام سرطان‌ها به نمونه‌گیری مشکل داریم. هر نمونه‌ی سرطان به خوبی تشخیص داده نمی‌شود؛ فعلاً امکاناتی برای تشخیص سرطان رحم وجود ندارد.»

مسئولان صحی در هرات، در حالی از افرایش ۳۰درصدی سرطان رحم در این ولایت سخن می‌زنند که به گفته‌ی آنان، سال گذشته بیش از ۶۵۰۰ بیمار سرطانی در این ولایت ثبت شده؛ آماری که نشان‌دهنده‌ی افزایش بیماران سرطانی در سال‌های پسین در هرات است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: