هم‌زمان با روز جهانی بهداشت قاعده‌گی، امروز کارزار آگاهی‌دهی دختران از چه‌گونه‌گی رعایت بهداشت در دورۀ قاعده‌گی در مکتب‌های هرات راه‌اندازی شد.

زکریا رحیمی، رئیس معارف هرات می‌گوید، عادت ماهوار پدیدۀ طبیعی نزد دختران بالغ است که در دورۀ مکتب رخ می‌دهد و نیاز است آموزگاران مکتب‌ها دربارۀ چه‌گونه‌گی بهداشت دورۀ قاعده‌گی برای آنان آموزش بدهند.

به گفتۀ رئیس معارف هرات، هنوز هم بیش‌تر دختران نواجوان به‌دلیل شرم اجتماعی دربارۀ چه‌گونه‌گی رعایت بهداشت دورۀ قاعده‌گی، آگاهی کافی ندارند.

زکریا رحیمی می‌افزاید: «متأسفانه در جامعۀ سنتی ما دختران درست نمی‌توانند دورۀ قاعده‌گی‌شان را ابراز کنند و این سبب بعضی مشکلات نزد دختران شده است. ما خواستیم از داخل معارف این پدیده را برای دختران معرفی کنیم و مواردی که نیاز است، باید توسط داکتران و معلمان برای دختران گفته شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس معارف هرات می‌گوید، این ‌کارزار به مدت یک هفته در مکتب‌های هرات ادامه خواهد داشت.
این در حالی‌ست که تحقیق ابتدایی وزارت صحت کشور در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد ۵۰ درصد دختران در افغانستان به‌دلیل شرم اجتماعی و دیوار فرهنگی در زمان قاعده‌گی، از آگاهی کافی برخودار نیستند. بر بنیاد این تحقیق، ۳۰ درصد دختران در زمان پریود در مکتب حاضر نمی‌شوند.

در همین حال، مسئولان صحی هرات هشدار می‌دهند که رعایت‌نکردن بهداشت دورۀ قاعده‌گی در نوجوانی، سرطان‌‌ رحم، سرطان پستان و بی‌فرزندی را در پی دارد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانۀ حوزه‌یی هرات دورۀ قاعده‌گی را یک دورۀ حساس نزد دختران می‌داند و تأکید می‌کند که یکی از علت‌های عمدۀ بی‌فرزندی نزد زنان، مراقبت‌نکردن و رعایت‌نکردن بهداشت در دورۀ قاعده‌گی در نوجوانی‌ست.

شماری از دختران‌ نوجوان در هرات نیز می‌گویند که بیش‌تر دختران به‌دلیل سنتی‌بودن خانواده‌ها، از عادت ماهوار آگاهی چندانی ندارند و باید در این باره بیش‌تر آگاهی‌دهی صورت گیرد. آنان از والدین به‌ویژه مادران می‌خواهند که برای دختران نوجوان‌شان دربارۀ عادت ماهوار و چه‌گونه‌گی مراقبت و بهداشت، آگاهی‌دهی کنند.

۲۸ می، روز جهانی بهداشت قاعده‌گی در سال ۲۰۱۴ از سوی یک سازمان غیردولتی فعال در آلمان به‌نام واش‌ یونایتد (WASH United) در زمینۀ نظافت زنان در دوران قاعده‌گی، نا‌م‌گذاری شده است. از این روز به هدف افزایش آگاهی دربارۀ بهداشت دورۀ قاعده‌گی، فراهم‌کردن شرایط بهتر و عادی‌ساختن فرآیند طبیعی پریود تجلیل می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: