شبکۀ خبری سی‌ان‌ان گزارش داده که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به قانون‌گذاران این کشور گفته‌ در حال نزدیک‌شدن به توافق رسمی با پاکستان برای استفاده از حریم هوایی این کشور به‌منظور اجرای عملیات نظامی و اطلاعاتی در افغانستان است.

سی‌ان‌ان این موضوع را به نقل از سه منبع آگاه از نشست دولت بایدن با قانون‌گذاران آمریکایی گزارش داده است. یکی از این منابع گفته است که گفت‌وگوها دربارۀ استفاده از حریم هوایی پاکستان به‌منظور اجرای عملیات نظامی و اطلاعاتی آمریکا در افغانستان، هنوز ادامه دارد. منبع افزوده که شرایط توافق هنوز نهایی نشده است و ممکن هم تغییر کند.

منبع دومی به سی‌ان‌ان گفته که پاکستان تمایلش برای امضای توافق‌نامه در این مورد را در بدل کمک به اقدامات ضدتروریستی و مدیریت روابط با هند اعلام کرده است. منبع سومی نیز گفته که دو طرف دربارۀ این توافق گفت‌وگو کرده، اما هنوز مشخص نشده است که پاکستان در ازای امضای آن از آمریکا چه می‌خواهد. به گفتۀ منبع سومی، این‌که آمریکا تا چه اندازه حاضر است به خواست پاکستان تن بدهد، نیز مشخص نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گزارش سی‌ان‌ان، آمریکا در تلاش است که برای اجرای عملیات ضدتروریستی علیه شاخۀ خراسان گروه داعش و دیگر مخالفان خود در افغانستان، اطمینان حاصل کند. این شبکۀ خبری اما گفته است که آمریکا هم‌اکنون از حریم هوایی پاکستان برای رسیدن به افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌های جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند.

با این حال، هنوز هیچ توافق رسمی میان دو کشور برای اطمینان از ادامۀ دست‌رسی برای رسیدن به افغانستان وجود ندارد. سی‌ان‌ان اما گفته است که بدون توافق رسمی این خطر وجود دارد که پاکستان از ورود هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی به افغانستان جلوگیری کند.

علاوه بر این‌ها، استفاده از پایگاه‌های هوایی اوزبیکستان و تاجیکستان نیز در گزارش سی‌ان‌ان مطرح شده است. مقام‌های این کشورها پیش از این اما با این موضوع مخالفت کرده بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که مسئولان امارت اسلامی چندی پیش گفته بودند که آمریکا برخلاف قوانین بین‌المللی و توافق‌نامۀ دوحه، حریم هوایی افغانستان را نقض کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: