طالبان اعلام کرده‌اند که آمریکا حریم هوایی افغانستان را خلاف تعهدات بین‌المللی نقض کرده است و باید از این تخلفات جلوگیری شود.

در اعلامیۀ طالبان که روز گذشته (سه‌شنبه، ششم میزان/مهر) پخش شده، آمده که تمامی حکومت‌ها از جمله حکومت طالبان براساس قوانین و حقوق بین‌المللی مالک حریم هوایی و زمینی خود هستند، اما آمریکا خلاف این قوانین و موافقت‌‌نامۀ دوحه حریم هوایی افغانستان را با هواپیماهای بی‌سرنشین خود نقض کرده است.

براساس اعلامیۀ طالبان، تخلفات انجام‌شده از سوی آمریکا خلاف موافقت‌نامۀ دوحه است و باید اصلاح و از ادامۀ آن جلوگیری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

طالبان از تمامی کشورها به‌ویژه آمریکا خواسته‌اند که براساس قوانین و حقوق بین‌المللی و براساس موافقت‌نامۀ دوحه با احترام متقابل با حکومت طالبان تعامل کند تا از عواقب بدی که نقض این قوانین به هم‌راه خواهد داشت، جلوگیری شود.

این در حالی‌ست که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است برای حمله به گروه‌های تروریستی از جمله شاخۀ خراسان گروه داعش، از طالبان اجازه نخواهد گرفت.

از هنگام تسلط طالبان بر افغانستان در بیست‌وچهارم اسد/مرداد، دولت آمریکا چند حمله در بخش‌های مختلف افغانستان از جمله کابل و ننگرهار توسط هواپیماهای بی‌سرنشین راه‌اندازی کرده است. این کشور پیش از این اعلام کرده بود که در ننگرهار یک طراح حمله‌های تروریستی داعش را هدف قرار داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آمریکا تأیید کرد که در حملۀ هوایی ارتش این کشور در کابل، ۱۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

آمریکا در بیست‌وهشتم آگست نیز در شهر کابل یک حملۀ هوایی کرد. در این حمله دست‌کم ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک کشته شدند. ارتش این کشور در نخست گفته بود که در این حمله فرد مظنون به انتحاری داعش را هدف قرار داده، اما بعد اذعان کرد که در حمله اشتباه صورت گرفته است و غیرنظامیان کشته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: