خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد آمریکایی گزارش داده است که یک هیأت آمریکایی با نماینده‌گان ارشد طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار می‌کند. این دیدار که نخستین ملاقات رودررو در سطح بالا از زمان خروج سربازان آمریکایی از افغانستان و تصرف کشور توسط امارت اسلامی‌ست، قرار است امروز و فردا در دوحه انجام شود.

دو مقام‌ ارشد آمریکایی که نامی از آن‌ها برده نشده است، به رویترز گفته‌اند که تام وست، معاون نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانۀ ادارۀ توسعه‌یی آمریکا (USAID) در ترکیب هیأت آمریکایی حضور دارند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان که رهبری هیأت آمریکایی را در گفت‌وگوهای دوحه برعهده داشت، در ترکیب این هیأت حضور ندارد. از طرف امارت اسلامی نیز شماری از اعضای کابینه در دیدار حضور خواهند داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گزارش رویترز، هیأت آمریکایی طالبان را زیر فشار قرار خواهد داد تا از خروج ایمن شهروندان آمریکایی و دیگران از افغانستان اطمینان دهند و مارک فرریش، شهروند ربوده‌شدۀ امریکایی نیز آزاد شود.

به گزارش رویترز در نشست هیأت‌های آمریکایی و طالبان که برای دو روز در دوحه برگزار می‌شود، تأکید خواهد شد که طالبان به تعهدات‌شان پای‌بند باشند و نگذارند افغانستان به لانۀ القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی مبدل شود.

رویترز گفته است که هیأت آمریکایی نیز از طالبان خواهد خواست تا دست‌رسی به کمک‌های بشردوستانه را تسهیل کند؛ زیرا افغانستان با چشم‌انداز «واقعاً شدید» روبه‌رو است و احتمال دارد نتواند از «رکود اقتصادی» جلوگیری کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا به رویترز گفته است که این نشست دربارۀ به رسمیت‌شناختن یا دادن مشروعیت به طالبان نیست، بل‌که هرگونه مشروعیتی باید از طریق اقدامات خود طالبان به‌دست آید. این مقام تأکید کرده است، «این ملاقات در ادامۀ تعاملات عمل‌گرا با طالبان است که بر موضوع‌های مربوط به منافع حیاتی ملی آمریکا تأکید کرده‌ایم.»

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز گذشته در رأس هیأتی از امارت اسلامی عازم دوحه شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: