طبق فراخوان صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) که روز گذشته آغاز شد، افغانستان در صدر کشورهای نیازمند جهان قرار دارد و برای کمک به کودکان نیازمند این کشور، به ۱.۶۵ میلیارد دالر نیاز است.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف، با پخش ویدیویی در تویترش گفته است که کودکان بیش از هر زمان دیگری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. او افزوده است: «بسیار مهم است که ما از پشتیبانی مناسب برای دست‌یابی به کودکان با اقدامات بشردوستانه‌ی قاطع و به موقع برخوردار باشیم.»

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف

فقر در افغانستان دست کودکان نیازمند را به کارهای شاق کشانده است. عبدالله که یازده سال دارد و در کنار یکی از جاده‌های کابل کفش‌پالشی می‌کند، می‌گوید که پدرش بیمار است و برای تأمین هزینه‌ی خانواده‌اش، مجبور به اجرای کارهای شاق شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالله می‌افزاید: «بوت‌پالشی می‌کنم و روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ افغانی به دست می‌آورم. پدرم مریض است و ناچار هستم که برای نفقه‌ی خانواده‌ام تلاش کنم.»

ساحل، کودک دیگری است که در یک کراچی در کابل بولانی‌پزی می‌کند. او می‌گوید که بارها روغن بولانی دست‌های کودکانه‌اش را سوخته؛ اما ناچار است که برای نجات خانواده‌اش از گرسنگی، در حین کودکی درد بکشد و تلاش کند.

ساحل، کودکی که در کابل بولانی‌پزی می‌کند.

ساحل می‌افزاید: «کراچی بولانی‌پزی دارم و روغن بولانی روزها دستم را سوختانده است؛ ولی مجبورم که نفقه‌ی خانواده را پیدا کنم و کسی در خانه نداریم که کار کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان در وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گویند که این وزارت تا کنون ۲۰۰۰ کودک کارگر را به دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی برای دریافت کمک معرفی کرده است.

یونس صدیقی، مسئول ارتباطات و روابط عامه‌ی وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گوید: «از سال ۱۴۰۱ تا کنون، ۲۰۰۰ کودک کارگر از روی بازار جمع‌آوری شده و برای دریافت کمک به دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی معرفی شده اند. وزارت کار و امور اجتماعی برای پشتیبانی از کودکان بی‌سرپرست برنامه‌هایی را روی دست دارد.»

گفتنی است که صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد گفته است که برای کمک به ۱۱۰ میلیون کودک نیازمند در جهان، به ۱۰.۳ میلیارد دالر نیاز دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: