سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، امروز در برنامه‌ا‌ی که به‌ منظور بزرگ‌داشت از «روز بین‌المللی سوادآموزی» در کابل برگزار کرده بود، از آغاز کارزار تازه‌ای برای سوادآموزی در افغانستان خبر داد.

مسئولان دفتر یونسکو در کابل، در این نشست می‌گویند که این کارزار به‌ هدف ارتقای آگاهی ۲۵ هزار تن در ۲۰ ولایت افغانستان راه‌اندزی خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پتریشیا میک فیلیپس، مسئول دفتر یونسکو در کابل، می‌گوید: «یونسکو با همه هم‌کاران خود، کارزار سوادآموزی برای آینده‌ی روشن‌تر را به منظور اهمیت سوادآموزی و آگاهی عامه راه‌اندازی می‌کند که هدف آن ارائه‌ی سوادآموزی به ۲۵ هزار جوان و بزرگ‌سال زن و مرد در ۲۰ ولایت در سراسر افغانستان است.»

پتریشیا میک فیلیپس، مسئول دفتر یونسکو در کابل

با این حال، مسئولان وزارت معارف حکومت سرپرست، در این نشست با انتقاد از برنامه‌هایی که برای سوادآموزی در کشور راه‌اندازی شده، می‌گویند که بیش‌تر برنامه‌های راه‌اندازی‌شده برای سوادآموزی در افغانستان، خیالی‌ است.

صدرالدین سعد، رییس نظارت و ارزیابی وزارت معارف، می‌گوید که بر بنیاد یافته‌های گروه‌های نظارتی این وزارت، برخی از کورس‌های سوادآموزی خیالی است و شماری از آن‌ها نیز برای افراد اندک راه‌اندازی شده‌ است. «ما در خیلی از ولایت‌ها رفته و دیدیم که کورس‌های سوادآموزی در واقع خیلی مشکلات دارد؛ در یک مورد به ما از ولایت سرپل شریک ساختند که در یک کورس سوادآموزی یونیسف، شاگردان صنف‌های هشتم و نهم مکتب‌های دولتی حضور دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای سعد می‌افزاید که پس از بررسی در جاهای مختلفی در ولایت کنر، دریافته اند که در شماری از صنف‌های سوادآموزی با تشکیل ۲۰ تن، تنها ۵ تن حضور دارد.

این در حالی‌ست که بیش از یک سال می‌شود امارت اسلامی دروازه‌های مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته و برنامه‌ی مشخصی نیز برای بازگشایی دوباره‌ی آن ارائه نشده است.

بسته‌ماندن مکتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم از سوی امارت اسلامی، انتقادهای زیادی را در داخل و بیرون از کشور به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: