سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، روز گذشته با پخش گزارش تازه‌اش زیر عنوان «حق آموزش؛ چه ‌چیزی در افغانستان در خطر است؟» گفته است که نیمی از دانش‌آموزان افغانستان در مکتب ثبت ‌نام/نام‌نویسی نکرده و از آموزش محروم شده‌اند و نظام آموزشی این کشور از تبعیض جنسیتی رنج می‌برد.

یونسکو در گزارش تازه‌اش از حکومت افغانستان خواسته است که به تعهدات خود عمل و زمینۀ آموزش بدون تبعیض را به تمامی دانش‌آموزان فراهم کند. در گزارش آمده است، باوجود ‌این‌که افغانستان در دو دهۀ گذشته در زمینۀ‌ آموزش پیش‌رفت‌هایی داشته است، اما نرخ سواد در این کشور در میان کشورهای منطقه در پایین‌ترین سطح قرار دارد و سطح یادگیری دانش‌آموزان این کشور در مکتب‌ها پایین است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بخشی از گزارش یونسکو آمده است که نظام آموزشی افغانستان با کم‌بود شدید بودجه و آموزگار روبه‌روست و این کشور برای حفظ نظام آموزشی خود شدید به کمک‌های خارجی نیاز دارد. یونسکو پیشنهاد کرده است که برای بهبود نظام آموزشی افغانستان سرمایه‌گذاری در این بخش باید افزایش یابد و برای بهبود سطح یادگیری دانش‌آموزان باید منابع کافی در اختیار آنان قرار گیرد.

گزارش یونسکو در حالی پخش می‌شود که با سقوط دولت پیشین ده‌ها هزار دانش‌آموز دختر دوره‌های متوسطه و لیسه از آموزش باز مانده‌ و مقام‌های امارت اسلامی هم‌واره تأکیده کرده‌اند که روی یک نظام آموزشی کار می‌کنند تا دانش‌آموزان دختر بتوانند در یک فضای امن آموزش ببینند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: