اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌یی از امارت اسلامی خواسته‌اند که به حق دست‌رسی به آموزش احترام بگذارد و به تعهدات خود برای بازگشایی مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم، بدون تأخیر بیش‌تر عمل کند.

نماینده‌گی ناروی در سازمان ملل با پخش این بیانیه گفته است که اعضای شورای امنیت در ۲۵ مارچ در یک نشست توجیهی، گزارش دیبورا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در افغانستان دربارۀ حق آموزش همه افغان‌ها به‌شمول دختران در این کشور، را شنیده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه آمده است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل از این تصمیم امارت اسلامی عمیقاً ابراز نگرانی کرده‌اند. آنان از نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل خواسته‌اند که طبق مأموریت یوناما، به تعامل با همه بازیگران و ذی‌نفعان سیاسی افغانستان به‌شمول مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ دست‌رسی دختران به آموزش ادامه دهد.

اعضای شورای امنیت هم‌چنان بر اهمیت تلاش‌های جامعۀ جهانی برای پشتی‌بانی از افغانستان از جمله بخش آموزش و پرورش این کشور تأکید کرده‌ و گفته‌اند که برای پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان و حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی این کشور تعهد قوی دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی، قرار بود چهارشنبه، سوم حمل، در سراسر کشور بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف امارت اسلامی در همان روز تمدید تعطیلی را اعلام کرد و گفت که مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، تا امر بعدی بسته می‌ماند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: