مته نودسن، معاون نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته ‌است که از زمان تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، وضعیت حکومت‌‌ هم‌چنان مبهم است.

او روز گذشته در انستیتوت امور بین‌الملل و اروپا، تأکید کرده است که تصمیم‌های عمدۀ امارت اسلامی در کابینه‌ نه، بلکه در جای دیگر گرفته می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مته نودسن گفته است: «از زمان تسلط امارت اسلامی، وضعیت حکومت‌ هم‌چنان مبهم است. آن‌چه ما مشاهده کرده‌ایم این است که تصمیمات عمده در کابینه نه، بلکه در جای دیگر ساختار امارت اسلامی گرفته می‌شود.»

معاون نمایندۀ دبیرکل سازمان ملل دربارۀ بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر نیز گفته است که تأثیر این اقدام تبعیض‌آمیز در درازمدت بر سواد نسل‌های آینده گسترده خواهد بود و در گسترش فقر نقش خواهد داشت.

مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی قرار بود در سوم ماه حمل در سراسر کشور باز شود؛ اما وزارت معارف امارت اسلامی در همان روز این تصمیم را تا امر بعدی تعلیق کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این تصمیم امارت اسلامی واکنش‌های بسیار ملی و بین‌المللی را برانگیخت و نهادهای بین‌المللی بارها خواهان بارگشایی فوری مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم شدند. وزارت معارف اما گفته که منتظر نهایی‌شدن طرح جامع و هدایت رهبری امارت اسلامی در این باره است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: