مسئولان محلی بامیان می‌‌گویند که از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون، نزدیک به ۲۰۰ هزار گردش‌گر به شمول گردش‌گران خارجی، از مکان‌های گردش‌گری این ولایت بازدید کرده اند. به گفته‌ی مسئولان، از این رهگذر نزدیک به ۵.۵ میلیون افغانی درآمد نیز به دست آمده است.

سیف‌الرحمان محمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «از آغاز سال روان خورشیدی تا آخر قوس، ۱۷۰ هزار گردش‌گر را در ساحه‌ی پارک ملی بند امیر ثبت داریم.»

به گفته‌ی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان، نزدیک به ۳۰ هزار گردش‌گر دیگر از مکان‌های تاریخی این ولایت بازدید کرده اند که بیش‌تر از ۷۰۰ گردش‌گر خارجی نیز شامل آن است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از باشندگان بامیان، می‌گویند که امسال آمار گردش‌گران در این ولایت، نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر بوده است. به گفته‌ی آنان، میزان درآمد باشندگان بامیان با گردش‌گران رابطه‌ی مستقیم دارد. آنان می‌‌افزایند که کسب‌وکار اقتصادی شان امسال در مقایسه با سال‌های گذشته اندکی کاهش یافته است. آنان از گردش‌گران می‌خواهند که به این ولایت سفر کنند.

عبدالله سعادت، یک تن از هتل‌داران در بامیان، می‌گوید: «امسال الحمدلله سطح توریست‌های داخلی خوب بود؛ اما نه به اندازه‌ی دوره‌ی جمهوریت. آن زمان وضعیت کاروبار خیلی خوب بود.»

در همین حال، فریبا حمیدی، باشنده‌ی بامیان، با تأکید بر رابطه‌ی مستقیم میان گردش‌گری و اقتصاد باشندگان این ولایت، می‌گوید که با کاهش گردش‌گران در بامیان، اقتصاد بیش‌تر باشندگان و کارکنان این ولایت کاهش یافته است. او از شهروندان می‌خواهد که به بامیان سفر و از مکان‌های تاریخی و طبیعی آن بازدید کنند.

در سوی دیگر، شماری از گردش‌گران که به بامیان سفر کرده اند، با تأکید بر حفاظت از مکان‌های تاریخی و گردش‌گری این ولایت، از کم‌بود امکانات شکایت دارند.

شریف‌الله شریفی، باشنده‌ی بلخ که به تازگی با خانواده‌اش از بامیان بازدید کرده است، می‌گوید: «مکان‌های گردش‌گری که در بامیان است، سرمایه‌های ملی و هویت افغان‌ها است و تمام مردم باید در حفاظت آن خیلی جدی باشند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او نبود هتل‌های معیاری و افزایش قیمت‌ها را، از مشکلاتی عنوان می‌کند که در جریان سفرش به بامیان با آن روبه‌رو شده است. آقای شریفی از مسئولان می‌خواهد که امکانات بیش‌تری را برای گردش‌گران فراهم کنند.

شریف‌الله شریفی، هم‌چنان از حکومت امارت اسلامی می‌خواهد که امنیت را تأمین کند تا گردش‌گران با فکر آرام بتوانند به این ولایت سفر و از مکان‌های دیدنی آن بازدید کنند.

بند امیر به عنوان یکی از مکان‌های گردش‌گری در بامیان دارای شش جهیل طبیعی به نام‌های «‌بند غلامان، هیبت، پنیر، پودینه، ذوالفقار و قمبر»‌ است که سالانه گواه بازدید هزاران گردش‌گر است. این ساحه در سال ۱۳۸۷ به عنوان «پارک ملی بند امیر» نامیده شد. شهرهای غلغله، ضحاک، بت‌های بامیان و ده‌ها مکان گردش‌گری دیگر نیز، در این ولایت باستانی، چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: