امسال ۶۷۴ دانش‌جوی پسر در برنامه‌ای که امروز (پنج‌شنبه، ۲ قوس) در دانش‌گاه کندز برگزار شد، از هفت دانش‌کده‌ی این دانش‌گاه فارغ شدند.

ضیاءالدین سیرت، معاون امور محصلان دانش‌گاه کندز، در این برنامه می‌گوید: «امروز شما شاهد بودید که ما مجلس فراغت محصلان فارغ‌شده از پوهنتون کندز را داشتیم که این محصلان از ۲۵ دیپارتمنت مختلف فارغ شده اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از دانش‌جویانی که به تازگی از دانش‌گاه کندز فارغ شده، از حکومت سرپرست خواهان فراهم‌شدن زمینه‌ی کار اند.

عتیق‌الله حبیبی، یکی از دانش‌جویان فارغ‌شده از دانش‌گاه کندز، می‌گوید که چهار سال تحصیلی را با دشواری و زحمت به پایان رسانده و اکنون باید زمینه‌ی کار به او و هم‌قطارانش فراهم شود. عتیق‌الله، می‌افزاید: «خواست ما از دولت این است که باید زمینه‌ی کار را به جوانانی که فارغ می‌شوند، فراهم کند. بسیاری از جوانان امروز از وطن می‌روند به دلیل این که برای آن‌ها زمینه‌ی کار مساعد نیست.»

همین گونه، مرتضا علمیار، یکی دیگر از این دانش‌جویان، می‌گوید که اگر به آن‌ها زمینه‌ی کار فراهم شود، می‌توانند برای پیش‌رفت جامعه و کشور تلاش و کمک کنند. «در ارگان‌های دولتی برای ما زمینه‌ی کار فراهم کنند تا ما بتوانیم به واسطه‌ی اندوخته‌های مان برای جامعه‌ی خود و مردم خود خدمت کنیم.»

با این حال، دادمحمد منصور، آمر امور جوانان ریاست اطلاعات‌وفرهنگ کندز، با ابراز خرسندی از فراغت دانش‌جویان دانش‌گاه این ولایت، می‌گوید که آن‌ها تلاش خواهند کرد تا برای این جوانان زمینه‌ی کار را فراهم کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «امارت اسلامی افغانستان وعده می‌دهد آن عده از جوانان کدر که در کشور وجود دارند، برای شان از طریق رقابت آزاد و از طریق اصلاحات اداری زمینه‌سازی می‌کنیم در تمام اداره‌هایی که بست‌ها خالی باشد، از طریق رقابت آزاد توانایی شان را نشان بدهند.»

گفتنی است که همه‌ساله هزاران دانش‌جو از دانش‌گاه‌ها در ولایت‌های مختلف فارغ می‌شوند؛ اما به دلیل نبود کار به مهاجرت رو می‌آورند که بیش‌تر شان در راه قاچاق جان‌های شان را از دست می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: