ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، گفته است که احتمال نفوذ شبه‌نظامیان گروه‌های هراس‌افگن از افغانستان به قلمرو کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، وجود دارد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داده که آقای پوتین روز چهارشنبه، ۲ قوس، در نشست رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان، پایتخت ارمنستان، وضعیت افغانستان را دشوار خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رییس‌جمهور روسیه، افزوده است: «من نگرانی هم‌کارانی را که در باره‌ی ‌وضعیت افغانستان سخن گفتند، به اشتراک می‌گذارم. البته وضعیت هم‌چنان دشوار است. خطر نفوذ شبه‌نظامیان سازمان‌های هراس‌افگن بین‌المللی گوناگون به قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی هم‌چنان زیاد است و [احتمال] گسترش ایدئولوژی افراطی در میان آن‌ها وجود دارد.»

ولادیمیر پوتین، خواستار هم‌آهنگی بیش‌تر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در باره‌ی افغانستان شده و گفته که این کار نیاز است. او تأکید کرده است: «البته این تهدیدها با کمک عملیات ویژه‌ی مشترک و اقدامات عملیاتی که کارایی آن‌ها را ثابت کرده است، خنثا شود.»

رییس‌جمهور روسیه خاطرنشان کرده است که مسکو برای ایجاد ثبات در افغانستان و در چارچوب دیگر سازوکارهای چندجانبه کمک خواهد کرد؛ اما نخستین کار تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور است. او گفته است: «وظیفه‌ی اولویت‌دار در این مرحله اطمینان از تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان است که شامل نمایندگان همه اقوام در سطح مناسب باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مقام‌های روسی پیش از این نیز، بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرده اند. ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، در نشست فرمت مسکو که بی‌حضور نماینده‌ای از امارت اسلامی برگزار شد، گفته بود که امارت اسلامی به فراخوان تشکیل دولت فراگیر بی‌توجه است.

این در حالی است که پیش از این نیز، مقام‌های کشورهای همسایه و منطقه از حضورداشتن گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان شدید نگرانی کرده؛ اما مقام‌های حکومت امارت اسلامی همواره در پاسخ این نگرانی‌ها گفته اند که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و نگرانی کشورها بی‌جاست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: