خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که ادارۀ فدرال خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحدۀ آمریکا، درخواست ویزای بشردوستانۀ صدها شهروند افغانستان که خواستار اقامت موقت در آمریکا بودند را رد کرده است.

در گزارش آمده است که مقام‌های ادارۀ مهاجرت آمریکا در هفتۀ جاری، به صدها شهروند افغانستان که به دلیل‌های بشردوستانه خواستار ویزای اقامت و ورود موقت به آمریکا بودند، پاسخ رد داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مدافعان حقوق مهاجران به آسوشیتدپرس گفته‌اند که با رد درخواست ویزای بشردوستانه، حکومت جو بایدن، به تعهد خود مبنی بر پشتی‌بانی از افغان‌های آسیب‌پذیر پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان عمل نکرده است. به گفتۀ آنان، افراد آسیب‌پذیر امیدوار بودند که ویزا دریافت کنند.

با این حال، ویکتوریا پالمر، سخنگوی ادارۀ فدرال خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا گفته است که از زمان خروج ایالات متحده از افغانستان، خدمات مهاجرت و شهروندی این کشور بیش از ۳۵ هزار درخواست برای ویزای مشروط بشردوستانه دریافت کرده است. به گفتۀ او، از این میان درخواست دست‌کم ۴۷۰ تن رد و بیش از ۱۴۰ تن دیگر تأیید شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی اداره فدرال مهاجرت امریکا تأکید کرده است که ویزای بشردوستانه برای حالت‌های اضطراری در نظر گرفته شده است و قرار نیست به‌عنوان روند پذیرش پناهنده‌گان استفاده شود. او افزوده است که همه‌ساله حدود ۲۰۰۰ تن از سرتاسر جهان به اقامت موقت بشردوستانه به ایالات متحده درخواست می‌دهند که از این میان تنها حدود ۵۰۰ درخواست پذیرفته می‌شود.

این در حالی‌ست که آمریکا اعلام کرده، روند تخلیۀ افراد آسیب‌پذیر، شهروندان آمریکایی و همکاران محلی خود از افغانستان را بدون تعیین مهلت زمانی ادامه می‌دهد. بر بنیاد گزارش‌ها، پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکنون حدود ۲۲۰۰ شهروند افغانستان به آمریکا منتقل شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: