سازمان ملل متحد هشدار داده است که بدون برنامۀ نیرومند برای احیای معیشت مردم افغانستان، رسیده‌گی به بحران بزرگ انسانی دشوار خواهد بود.

عبدالله الدرداری، نمایندۀ برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز در یک نشست خبری در شهر ژنو دربارۀ کنفرانس بین‌المللی اخیر برای تعهدات در افغانستان و مفهوم آن برای مردم این کشور، واکنش نشان داد.

او می‌گوید: «خیلی روشن است که عملیات کمک‌های بشردوستانه کافی نیست.» آقای الدرداری می‌افزاید که افغانستان در کنار چالش‌های بشری، در آستانۀ فروپاشی قرار دارد. او می‌گوید: ‌«اگر ما می‌خواهیم بار چالش‌های بشری را کاهش دهیم، نیاز است تا در مورد معیشت کاری کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نمایندۀ برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل متحد در افغانستان می‌افزاید که از ماه آگست تاکنون، تولید ناخالص داخلی افغانستان ۲۵ درصد کاهش یافته است که این رقم برابر است با کاهش تولید ناخالص داخلی سوریه در طول ۷ سال جنگ داخلی.

او می‌گوید که افغانستان در بهترین حالت تنها می‌تواند به ۴۶ درصد از اهداف توسعه‌یی خود دست یابد. الدرداری تأکید می‌کند: «بی‌ثباتی افغانستان یک موضوع جهانی‌ست و زنده‌گی عزت‌مندانۀ مردم افغانستان موضوع پسندیدۀ جهانی‌ست.»

الدرداری که به پرسشی دربارۀ فروپاشی نظام مالی افغانستان پاسخ می‌داد، می‌گوید که احیای نظام بانکی و تضمین اعتبار و درک از آیندۀ نظام مالی در افغانستان، بسیار مهم است. او می‌گوید: «بدون نظام بانکی فعال، اقتصادی در کار نیست… بی‌کاری در میان جمعیت کارکن به بیش از ۳۰ درصد رسیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نمایندۀ برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل متحد در افغانستان می‌افزاید که از زمان ایستادن چرخ اقتصاد افغانستان، ۹۰۰ هزار تن به جمع بی‌کاران پیوسته و هیچ شغلی ایجاد نشده است. به گفتۀ او، بهترین راه برای مبارزه با چالش‌های بشری باید روی موضوع معیشت تمرکز شود.

روز چهارشنبه ۴۱ دونر برای پاسخ به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان و کشورهای همسایه ۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون دالر کمک تعهد کردند. با وجود تلاش‌های جمعی، افغانستان در پایین‌ترین سطح فقر قرار داشته، نظام بانکی‌اش درهم شکسته، تجارت سرنوشت‌ساز و معیشت معلق شده و با بحران نقدینه‌گی روبه‌روست و نزدیک به ۹۵ درصد جمعیت کشور به غذای کافی دست‌رسی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: