به دنبال همگانی‌شدن تعیین نمایندگان امارت اسلامی برای اشتراک در نشست سوم دوحه از سوی وزارت امور خارجه، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی اما می‌گوید که تصمیم آنان در باره‌ی حضورداشتن یا حضورنداشتن نمایندگان این حکومت در این نشست، هنوز نهایی نشده است.

مجاهد، می‌افزاید: «اشتراک در نشست دوحه هنوز نهایی نشده است. هر زمانی که ما در این مورد فیصله‌ی قاطع کردیم، بعد ان‌شاءالله می‌توانیم سر جزئیات آن صحبت کنیم.»

وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، روز گذشته با برگزاری نشستی در باره‌ی چگونگی موقف حکومت سرپرست در نشست سوم دوحه، گفته است که برای اشتراک در این نشست، منتظر دستور کار کامل نشست اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ذاکر جلالی، رییس سوم سیاسی وزارت امور خارجه، گفته است‌ که در نشست سوم دوحه در مقایسه با نشست‌های اول و دوم دوحه، تغییرات مثبتی دیده می‌شود و مشکل عمده‌ای در باره‌ی دستور نشست وجود ندارد.

بر اساس خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه‌، وضعیت مالی و بانکی، مبارزه با مواد مخدر، کشت بدیل برای کشاورزان، توسعه‌ی بخش خصوصی و تغییرهای آب‌وهوایی، از مهم‌ترین بحث‌های این نشست خواهد بود.

با این حال، استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد، روز گذشته در اظهاراتی گفته است که حقوق بشر و حقوق زنان افغان، از موضوع‌های مهم و اولویت نشست دوحه خواهد بود.

آگاهان مسائل سیاسی، نیز آمادگی‌های امارت اسلامی برای حضور در نشست دوحه را، خوش‌بینی برای اشتراک آنان در این نشست عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که تعیین نماینده برای اشتراک در نشست دوحه، نشان می‌دهد که ممکن جامعه‌ی جهانی پشت پرده امتیازهایی برای امارت اسلامی در نظر گرفته است.

او می‌افزاید: «تصمیم‌گیرندگان نشست دوحه ممکن پشت صحنه به شماری از خواست‌های امارت اسلامی یا پیش‌شرط‌هایی را ممکن پذیرفته باشند. در گفت‌وگوهای قبلی، امارت اسلامی هیچ علاقه‌ای برای اشتراک نداشت؛ زیرا هیچ خواست و هیچ موضوع‌گیری امارت اسلامی جدی گرفته نمی‌شد؛ امارت هم باید به این نتیجه رسیده باشد که سیاست برد-برد را رعایت کند در تعاملات جهانی.»

گفتنی است که وزیر امور خارجه‌ی‌ قطر، امروز در دیدار با معاون اقتصادی رییس‌الوزرا در تهران، گفته است که نشست دوحه بی‌حضور نمایندگان امارت اسلامی بی‌نتیجه خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: