امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، گفته است که نشست دوحه را از نزدیک نظارت می‌کرد و دیده شد که نتیجه‌ای ویژه به دنبال نداشت.

متقی، این گفته‌ها را در دیدار با روزا اوتونبایوا، رییس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، مطرح کرده است. این دیدار روز پنج‌شنبه، ۳ حوت، انجام شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، در حساب کاربری اکس خود نوشته که در این دیدار در پیوند به نشست اخیر دوحه در باره‌ی افغانستان، ارزیابی‌ و پیشنهادات هم‌آهنگ‌کننده‌ و تعامل آینده میان امارت اسلامی و سازمان ملل متحد، گفت‌وگو شده است.

به گفته‌ی بلخی، در این دیدار ‏روزا اوتونبایوا در باره‌ی نشست دوحه معلومات داده و از جانب دبیرکل ملل متحد گفته است که با حکومت افغانستان باید مشورت صورت بگیرد. اوتونبایوا، افزوده است که از دید دبیرکل ملل متحد، در «گمارش نماینده‌» نباید اقدامی صورت گیرد که کار با حکومت افغانستان را «پیچیده» کند.

رییس یوناما، تأکید کرده است در صورتی که کشورهای اشتراک‌کننده توافق کنند، نشست‌های بیش‌تر در دوحه برگزار خواهد شد تا تفاهم بهتر میان ملل متحد و امارت اسلامی ایجاد کند و در پیوند به نشست‌های آینده با امارت اسلامی مشورت‌های گسترده صورت خواهد گرفت.

رییس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، هم‌چنان گفته است که اشتراک‌کنندگان نشست دوحه، بر ادامه‌ی تعامل با حکومت سرپرست افغانستان تأکید کرده اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سرپرست وزارت امور خارجه، افزوده که امیدوار است نشست‌ها در باره‌ی تعامل با افغانستان، نتایج خوبی داشته باشند. امیرخان متقی، برای مؤثریت نشست‌ها، مشورت‌های همه‌جانبه در باره‌ی تمامی‌ مسائل با کابل را مهم خوانده است.

دومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری در دوحه برگزار شد‌؛ اما امارت اسلامی به دلیل پذیرفته‌نشدن شرط‌هایش از سوی سازمان ملل متحد، در این نشست شرکت نکرد. روسیه این نشست را «شکست‌خورده» عنوان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: