مقام‌های محلی لوگر می‌گویند که طالبان مسلح در شهر پل‌علم، مرکز این ولایت و شماری از ولسوالی‌های آن روند توزیع کمک از طریق برنامۀ دسترخوان ملی به خانواده‌های بی‌بضاعت را متوقف کرده‌اند.

عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر می‌گوید که طالبان به شوراهای محلی هشدار داده‌‎اند تا در این زمینه با حکومت هم‌کاری نکنند. به گفتۀ آقای رحیمی، تطبیق‌نشدن این برنامه مردم عادّی را آسیب‌پذیرتر می‌سازد و طالبان نباید جلو کمک به خانواده‌های بی‌بضاعت را بگیرند.

عبدالقیوم رحیمی می‌گوید: «بلی، برنامۀ دسترخوان ملی در لوگر از سوی طالبان متوقف شده است و علت آن‌هم طالبان مسلح‌اند. طالبان مسلح شوراها را تهدید کرده‌اند تا پول‌های کمکی را نگیرند. پول در حساب بانکی مانده، این پول باید به جیب مردم برود و با این پول باید برای مردم مواد غذایی خریده شود.»

والی لوگر می‌افزاید که تلاش‌ها برای از سرگیری روند توزیع کمک از طریق برنامۀ دسترخوان ملی جریان دارد تا کمک‌های ضروری در اختیار افراد بی‌بضاعت قرار گیرد.

محمداصغر زازی، رئیس انکشاف دهات لوگر نیز گفته‌های والی این ولایت را تأیید می‌کند و می‌گوید که برنامۀ دسترخوان ملی در این ولایت از سوی طالبان متوقف شده است.

از سوی هم، خانواده‌های فقیر و نیازمند در چندین ولسوالی و شهر پل‌علم از طالبان مسلح می‌خواهند که اجازه دهند این برنامه عملی شود. آنان می‌افزایند که هم‌اکنون هزاران خانواده در ولایت لوگر به دلیل مشکلات گونه‌گون نیاز به کمک فوری دارند.

خیرالله، باشندۀ لوگر می‌گوید: «برنامۀ دسترخوان ملی در ولایت لوگر متوقف شده است. مردم با مشکلات زیادی مواجه‌اند. از طریق این برنامه به خانواده‌های فقیر کمک می‌شود. حکومت و طالبان نباید بر سر این برنامه سیاست کنند.»

اما طالبان دلیل توقف کمک‌های برنامۀ دسترخوان ملی را فساد گسترده در این برنامه می‌خوانند. ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید، برنامۀ دسترخوان ملی به دلیل فساد گستردۀ کارمندان دولتی متوقف شده است و این کمک‌ها به افراد و خانواده‌های نیازمند توزیع نمی‌شود.

برنامۀ دسترخوان ملی با فرمان رئیس‌جمهور غنی حدود دو ماه پیش آغاز شد و قرار بود به شمول پل‌علم، به ۳۲ هزار خانوادۀ بی‌بضاعت در لوگر به ارزش حدود ۱۰۰ میلیون افغانی کمک‌های غذایی و غیرغذایی توزیع شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: