مقام‌های محلی غور می‌گویند که طالبان از یک هفته به این‌سو مانع تطبیق برنامۀ دسترخوان ملی در ولسوالی‌های تولک و شهرک این ولایت شده‌اند.

به گفتۀ مقام‌های محلی غور، طالبان در این ولایت این برنامه را طبق دستور شورای کویتۀ پاکستان توقف داده‌ و هم‌چنان به کارمندان این برنامه هشدار داده‌اند که در صورت توزیع آنان را از بین خواهند برد.

محمدسخی صبوریار، ولسوال شهرک غور می‌گوید که این کمک‌ها می‌تواند بخشی از مشکلات مردم این ولایت نیازمند را رفع کند.

او می‌گوید: «دلیل مانع‌شان هدایت رهبری طالبان است و گفته‌اند که به ما از مقامات رهبری گفته شده که شما اجازۀ توزیع برنامۀ دسترخوان ملی را ندارید. چون مردم فقیر و گرسنه‌اند و زمستان است، راه‌ها هم بسته و این کمک‌ها برای‌شان مفید است.»

عکس از جریان توزیع کمک‌های پیشین برنامۀ دسترخوان ملی در غور

سلیمان یوسفی، ولسوال تولک غور نیز این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید، هرچند آنان در هماهنگی با شوراهای انکشافی و بزرگان محل تلاش کرده تا این مشکل را حل کنند، اما هنوز موفق نشده‌اند. او نیز از مسئولان محلی و مرکزی می‌خواهد تا برای رفع این چالش تلاش کنند.

مسئولان ادارۀ محلی غور و گروه طالبان در این مورد ابرازی نظری نکرده‌اند. اما محمد مهدوی، عضو شورای ولایتی غور از طرف‌های درگیر می‌خواهد تا مانع تطبیق این برنامه نشوند.

او می‌گوید: «ما از گروه طالبان می‌خواهیم که روند توزیع این برنامه را مانع نشود تا بسته‌های کمکی برای خانواده‌های مستحق توزیع شود و حکومت محلی غور هم باید تلاش کند که از هر راه ممکن کمک دسترخوان ملی را برای مردمان فقیر و نیازمند آن دو ولسوالی تطبیق کند.»

قرار است برنامۀ دسترخوان ملی در ولسوالی‌های شهرک، تولک و لعل و سرجنگل غور تطبیق شود.

این در حالی‌ست که پیش از این هم مسئولان محلی ولسوالی‌های شهرک و تولک غور از باج‌گیری گروه طالبان در برنامۀ دسترخوان ملی ابراز نگرانی کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: