شماری از باشنده‌گان ولسوالی زرمت ولایت پکتیا امروز در یک گردهمایی اعتراضی در شهر گردیز، مرکز این ولایت از افزایش ناامنی در این ولسوالی و تهدید جنگ‌جویان طالبان ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که در نتیجۀ این تهدیدها، بیش از ۲ هزار خانواده در این ولسوالی بی‌جا شده‌اند.

آنان می‌افزایند، جنگ‌جویان طالبان به مردم هشدار داده‌اند که از اطراف این ولسوالی بروند؛ زیرا آنان در مسیر راه‌های اصلی و فرعی ماین گذاشته‌اند.

صابری زرمتی، بزرگ قوم و سیف‌الله، از باشنده‌گان این ولسوالی می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان مسیر راه‌های اصلی و فرعی را ماین‌گذاری کرده و خانواده‌ها مجبور شده‌اند به شهر گردیز و دیگر مناطق کوچ کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنان از نهادهای امنیتی می‌خواهند که شاهراه‌ها را بازگشایی و در راستای تأمین امنیت گام بردارند. صابری زرمتی می‌گوید: «تمام مردم ولسوالی زرمت از همه‌چیز محروم شده‌اند، به شفاخانه نمی‌توانند بروند. با کم‌بود مواد خوراکی روبه‌رو اند، آنان را ترس فرا گرفته و نمی‌توانند از خانه‌های‌شان بیرون شوند.»

سیف‌الله می‌گوید: «راه خراب است، ماین‌گذاری شده است. تمام مردم از اطراف ولسوالی گریخته‌اند و خانه‌های‌شان به دشمن مانده. داشته‌های مردم را دزدیدند. زرمت در وضعیت بدی قرار دارد، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و دکان‌ها بسته‌اند. مردم اموال‌شان را گذاشته و تنها جان‌شان را نجات داده‌اند.»

در همین حال، مقام‌های پکتیا می‌گویند که نیروهای امنیتی عملیات مشترک را آغاز کرده‌اند و مناطق یادشده به‌زودی از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محمدحلیم فدایی، والی پکتیا می‌گوید، آماده‌گی عملیات علیه طالبان در ولسوالی زرمت و دیگر ولسوالی‌ها آغاز شده است که در نتیجۀ آن ده‌ها طالب به‌شمول جنگ‌جویان خارجی کشته شده‌اند. والی پکتیا می‌افزاید که نیروهای امنیتی مردم را از دست طالبان نجات خواهند داد.

با این حال، مسئولان ریاست مهاجران و بازگشت‌کننده‌گان پکتیا می‌گویند که هزارن خانواده از ولسوالی زرمت بی‌جا شده و از یک روستا به روستای دیگر رفته‌اند و شماری نیز به مرکز یا دیگر ولایت‌ها رفته‌اند. آنان می‌افزایند که در این زمینه از نهادهای وابسته خواستار کمک شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: