شماری از باشندگان شهر بامیان، از افزایش دزدی‌های مسلحانه در روزهای پسین در این شهر شکایت دارند. احمد، باشنده‌ی شهر بامیان، می‌گوید که در ۱۰ روز گذشته، سه رویداد دزدی مسلحانه در محله‌های «شهیدان»، «دوراهی ملاغلام» و «قاضان» مرکز شهر بامیان رخ داده است. به گفته‌ی او، در رویدادی در محله‌ی شهیدان، دزدان مسلح شب‌هنگام با واردشدن به خانه‌ی یکی از باشندگان محل، ۷۰۰ هزار افغانی را با خود برده اند.

جرم‌های جنایی به ویژه دزدی‌های مسلحانه، همواره یکی از چالش‌های شهروندان در ولایت‌های مختلف بوده که زیان‌های مالی و هرازگاهی آسیب‌های جسمی و مرگ را برای شماری به هم‌راه داشته؛ اما، افزایش دزدی‌های مسلحانه در روزهای پسین در مرکز بامیان، به نگرانی باشندگان این شهر افزوده است.

رحمت‌الله، باشنده‌ی دیگر شهر بامیان، به سلام‌وطندار، می‌گوید که دزدان مسلح در محله‌های «جگره‌خیل»، «زرگران» و «سرآسیاب» در مرکز شهر بامیان، شب‌ها به خانه‌های مردم وارد شده و دارایی‌های شان را با خود می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از باشندگان شهر بامیان، از افزایش دزدی‌های معمولی و غیرمسلحانه در روزهای پسین نیز شکایت دارند. علی‌شاه، باشنده‌ی شهر بامیان، می‌گوید که شماری از معتادان مواد مخدر، پس از رهایی شان از زندان، برای کسب درآمد، راه دزدیدن از خانه‌های مردم را در پیش گرفته اند.

به گفته‌ی او، مسئولان محلی بامیان، معتادان مواد مخدر را بدون این که درمان کنند، پس از چند روز زندانی‌کردن، از بند رها می‌کنند. «درمان‌نکردن و توصیه‌ی معتادان مواد مخدر از سوی مسئولان، سبب شده که آن‌ها پس از آزادی، دوباره به کارهای نادرست گذشته‌ی شان مانند دزدی روی بیاورند.»

باشندگان شهر بامیان، با شکایت از مسئولان محلی، می‌گویند که آ‌ن‌ها تا اکنون اقدام کارسازی را برای پیش‌گیری از تکرار دزدی‌های مسلحانه در این شهر، روی دست نگرفته اند.

در همین حال، یک منبع معتبر امنیتی که نخواست نامی از او برده شود، با تأیید وجود دزدی‌های مسلح در شهر بامیان، می‌گوید که در یک ماه گذشته، پنج رویداد دزدی مسلحانه در محل‌های مختلفی مانند «دره‌ی سادات» و «شهیدان» در مرکز بامیان رخ داده است. او به گونه‌ی نمونه، می‌گوید که پنج روز پیش –پنج‌شنبه، ۱۷ سنبله- دزدان مسلح موتری را از شهر بامیان دزدیده اند. منبع می‌افزاید: «این رویداد‌ها از سوی مدیریت مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی امنیه‌ی بامیان تحت پی‌گرد قرار دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

باشندگان شهر بامیان در حالی از افزایش دزدی‌های مسلحانه در این شهر شکایت دارند که عبدالصبور فرزان سیغانی، سخن‌گوی والی بامیان، با رد افزایش رویدادهای جنایی به ویژه دزدی‌های مسلحانه در مرکز این ولایت، می‌گوید: «خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی در باره دزدی دست‌به‌دست می‌شود، واقعیت ندارد؛ وضعیت به طور کلی تحت کنترول است. کسانی که این خبرها را نشر می‌کنند، در واقع می‌خواهند اذهان باشندگان بامیان را مغشوش کنند.»

به گفته‌ی سیغانی، مسئولان محلی به ویژه بخش‌های کشفی و امنیتی این ولایت، هر هفته نشست امنیتی‌ای را برای نگه‌بانی از جان و مال مردم برگزار می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: