شماری از عالمان دینی برخی از کشور‌های اروپایی، در پایان دیدار و گفت‌وگوی چهارروزه‌ی شان با مقام‌های امارت اسلامی در باره‌ی حق آموزش زنان، روز گذشته در نشستی با هم‌کاری رسانه‌ی «دی افغان» در کابل، از امیدواری‌ها برای ازسرگیری آموزش زنان در افغانستان اطمینان دادند.

سه تن از عالمان دینی از کشورهای آلمان، ناروی و دنمارک که با شماری از مقام‌های امارت اسلامی، جامعه‌ی مدنی و عالمان دینی افغانستان در کندهار و کابل دیدار کرده اند، می‌گویند که به هدف گفت‌وگو در باره‌ی ازسرگیری آموزش زنان و تغییر در وضعیت جاری حقوق بشری در افغانستان، به این کشور سفر کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این عالمان دینی، می‌‌افزایند که در این دیدارها، مقام‌های امارت اسلامی از تلاش برای ازسرگیری آموزش زنان اطمینان داده است. نوید بیگ، عالم دینی از دنمارک، می‌گوید که هدف اصلی آنان از آمدن به افغانستان، تلاش برای بازگشایی مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به روی دختران افغان بوده است.

این عالم دینی، می‌افزاید: «ما زمانی که اشک‌های خواهران مان را برای بسته‌شدن مکتب و دانش‌گاه شان دیدیم، تصمیم گرفتیم کاری برای شان انجام دهیم؛ زیرا زنان نقش مهم در تربیت کودکان، جامعه و کشور دارند. ما یک گفت‌وگوی صادقانه در باره‌ی آینده‌ی افغانستان با امارت اسلامی داشتیم.» آقای بیگ، تأکید می‌کند که برای آمدن تغییرات مثبت در افغانستان، باید قوم‌های مختلف در این کشور باهم گفت‌وگو و تفاهم کنند.

از سویی هم، محمد جوهری، عالم دینی از آلمان، پس از پایان دیدارها و سفر چهارروزه‌اش در افغانستان، می‌گوید که تغییرات مثبت به زودی خواهد آمد و این تغییرات با زور و جبر نمی‌شود، باید از راه تفاهم باشد.

او می‌افزاید: «ما در چهار روزی که بودیم، با عالمان، مردم و متنفذین نشستیم و گپ زدیم. هدف اصلی ما از آمدن به افغانستان، آموزش و خواست برای برگشت دختران به آموزش است و این سفری خوبی بود. ما درک کردیم که تغییر با ظلم و جبر در افغانستان رونما نمی‌شود؛ بل از راه تفاهم است. مقام‌های دولت به ما اطمینان دادند که جریان فعلی متأثر از فرهنگ‌ها است.»

این عالم دینی، اطمینان می‌دهد که این پایان هم‌کاری و تلاش‌های آنان نیست و تلاش‌ها برای بازگشت دختران به درس ادامه خواهد داشت.

محمدعظیم ابوسعد، عالم و رهبر دینی از ناروی، نیز پس از پایان سفر و دیدارهایش با مقام‌های امارت اسلامی و بزرگان دینی در افغانستان، می‌گوید که آنان اطمینان دارند آموزش زنان به زودی از سر گرفته می‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «با مقام‌های امارت اسلامی نشستیم و در باره‌ی آموزش صحبت کردیم. ما می‌دانیم مکتب‌ها باز می‌شوند و باید باز شوند و امارت اسلامی هم‌کاری می‌کند و بار دیگر که بیاییم، دختران ان‌شاءالله مکتب خواهند رفت. این کار زمان می‌برد؛ زمان اما زودتر است و دیرتر نه.»

عالمان دینی از کشورهای آلمان، ناروی و دنمارک، پس از بازید و دیدارهای چهارروزه‌ی شان با قشرهای گونه‌گون در افغانستان، طی قطع‌نامه‌ای اعلام کردند که مقام‌ها بر حق آموزش زنان اتفاق نظر داشته و اطمینان داده اند که تلاش‌ها برای ازسرگیری به زودی به یک نتیجه‌ی مثبت پایان خواهد یافت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: