سازمان همکاری اسلامی، اعلام کرده است که کشورهای عضو این سازمان تعهد کرده‌اند، یک «صندوق امانتی بشردوستانه» برای افغانستان با پشتی‌بانی بانک توسعۀ اسلامی ایجاد ‌کنند.

این سازمان، روز گذشته در پایان نشست فوق‌العادۀ شورای وزیران خارجۀ کشورهای عضو و نیز نماینده‌گانی از شمار دیگر کشورها، راه‌کار‌هایی را برای ارایۀ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در نظر گرفته است.

سازمان همکاری اسلامی با پخش بیانیه‌یی گفته است که با هماهنگی سازمان ملل متحد، مجرا‌های‌ مالی و بانکی را به افغانستان با هدف از سرگیری جریان پول و مساعدت‌های بشری به این کشور از طریق بانک توسعۀ اسلامی باز می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این سازمان هم‌چنان بر ایجاد راه‌کار‌هایی برای ارسال کمک‌های بشردوستانۀ فوری و پایدار به افغانستان تأکید کرده و گفته است که «یک برنامۀ امنیت غذایی» برای افغانستان در نظر گرفته شود.

در پایان این نشست هم‌چنان حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، طارق‌علی بخیت را به‌عنوان نمایندۀ ویژه‌اش برای افغانستان گماشته است. طارق علی بخیت، معاون دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در امور بشردوستانه، فرهنگی و اجتماعی است.

او به‌ هدف پی‌گیری اجرای قطع‌نامۀ شورای وزیران امور خارجۀ سازمان همکاری اسلامی به‌ویژه در زمینۀ هماهنگی تلاش‌ها برای ارایۀ کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تعیین شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، توماس وِست، نمایندهٔ ویژۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان،‌ نتایج نشست سازمان همکاری‌ اسلامی به میزبانی پاکستان را مهم خوانده و از آن استقبال کرده است.

او در توییترش نوشته که ایجاد صندوق پولی بشردوستانه و تعیین طارق علی بخیت، به‌عنوان نمایندهٔ ویژۀ سازمان برای افغانستان، از جمله دست‌آوردهای نشست روز یک‌شنبه است و واشنگتن از نقش و سهم‌گیری این شورا برای فراهم‌آوری کمک‌های بشری برای مردم افغانستان استقبال می‌کند.

سازمان همکاری اسلامی، روز گذشته نشست فوق‌العادۀ شورای وزیران خارجۀ کشورهای عضو این سازمان و نیز نماینده‌گان آمریکا، چین، روسیه و اتحادیۀ اروپا را دربارۀ افغانستان، به میزبانی پاکستان در اسلام‌آباد برگزار کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: