گسترش بیماری سرخکان در ولایت بادغیس سبب شده است که شمار بسیاری از خانواده‌ها برای درمان کودکان‌شان به شفاخانۀ ولایتی این ولایت مراجعه‌ کنند. برخی از این خانواده‌ها که حدود یک هفته می‌شود انتظار درمان کودکان‌شان را می‌کشند، می‌گویند که به‌دلیل تطبیق‌نشدن واکسن سرخکان، کودکان‌شان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

گل‌ناز، یک تن از بیمارداران در شفاخانۀ ولایتی بادغیس می‌گوید: «سه روز می‌شد در خانه مریض بود و سه روز هم می‌شود که به این‌جا آمده‌ایم. کودکان ما واکسین/واکسن نشده‌اند. دو کودکم سرخکان دارند، یکی چهار ساله است و دیگرش یک‌ونیم ساله.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بی‌بی‌گل، یک تن دیگر از بیمارداران در شفاخانۀ ولایتی بادغیس نیز می‌گوید: «انتظار داریم طفلک‌های ما واکسین شوند که دیگر سرخکان نگیرند. این کودکم شیرخواره است و امید که داکتران/پزشکان بروند و واکسین کنند.»

عبدالحلیم قادری، مسئول سرویلانس ریاست صحت بادغیس می‌گوید که ام‌سال به‌دلیل ناامنی‌ها و تطبیق‌نشدن کارزار واکسن سرخکان، شمار مبتلایان این بیماری افزایش یافته ‌است. به گفتۀ او، ام‌سال از آغاز گسترش بیماری سرخکان تاکنون بیش از ۳۰۰ کودک به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این میان شماری صحت‌یاب شده و سه تن دیگر جان باخته‌اند.

عبدالحلیم قادری می‌افزاید: «در سال ۲۰۲۱ ما ۳۱۵ واقعۀ سرخکان داشتیم و متأسفانه سه واقعۀ فوتی داشتیم و بقیۀ آن صحت‌یاب شدند. سال ۲۰۲۰ متأسفانه یک سال پُرجنجال بود و سال آرامی نداشتیم، واکسیناتورهای ما اجازه نداشتند که به اطراف بروند و واکسین را تطبیق کنند.»

در همین حال، محمدآصف قانت، رئیس صحت بادغیس می‌گوید که آنان یک دور کارزار واکسن سرخکان را برای پیش‌گیری از این بیماری در مناطق آسیب‌پذیر راه‌اندازی کرده‌اند و تلاش می‌کنند در هماهنگی با نهادها، کارزار بزرگ‌تری را برای مبارزه با سرخکان در این ولایت راه‌اندازی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

افزون بر بیماری سرخکان، مسئولان صحی بادغیس چندی پیش از افزایش کودکان مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت نیز ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که در کم‌تر از سه ماه گذشته بیش از ۵ هزار کودک با سوءتغذیۀ شدید روبه‌رو شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: